top of page
  • paulinajandry

Czujesz tak, jak myślisz czyli niezbędnik każdego specjalisty


„Czujesz tak, jak myślisz” to niezbędnik i obowiązkowa pozycja dla wszystkich specjalistów, którzy pracują z dziećmi i młodzieżą. Kultowy podręcznik Paula Stallarda w końcu powrócił, na rynku możemy znaleźć jego nowe wydanie.


Liczne badania epidemiologiczne pokazują, że liczba najmłodszych z problemami psychicznymi rośnie w zastraszającym tempie. Specjaliści zauważają, że jest to duży problem, bowiem w wieku rozwojowym, trudności emocjonalne zgłasza, co trzeci młody człowiek. Tym samym, między innymi depresja, zaburzenia lękowe wśród dzieci i nastolatków są bardzo częstym rozpoznaniem. Praca psychoterapeutyczna z najmłodszymi stanowi wyzwanie i jest szczególną formą pracy, wymagającą oprócz kompetencji osobistych, dużej wiedzy i merytorycznych kompetencji. W związku z tym cały proces leczenia może nasuwać wiele wątpliwości i wymaga od specjalistów oprócz wiedzy merytorycznej, atrakcyjnej formy pracy, dostosowania elementów terapii do poziomu rozwoju młodych ludzi. Nieoceniona pomocą może być podręcznik „Czujesz tak, jak myślisz”.


Skuteczność psychoterapii poznawczo-behawioralnej, a w tym wielu metod zawartych w podręczniku została udokumentowana w badaniach naukowych. W terapii poznawczej niezwykle ważnym elementem jest skupienie się na negatywnych automatycznych myślach, które w myśl teorii – powodują i nasilają emocje. Za pomocą podręcznika można nabyć wiele umiejętności związanych z rozpoznawaniem, ocenianiem i korygowaniem dysfunkcjonalnych myśli, a tym samym np. zmniejszyć lęk: obniżyć ilość napadów lęku, zmartwień, czy lepiej sobie radzić w sytuacjach społecznych. Publikacja zawiera liczne, bardzo atrakcyjne elementy protokołów terapii poznawczo-behawioralnej, które zostały dostosowane do poziomu rozwoju dzieci i młodzieży. Została opracowana przez specjalistę, psychologa klinicznego z wieloletnim stażem i doświadczeniem pracy z dziećmi i młodzieżą. Co interesujące przedstawione rozwiązania były udoskonalone przez samego autora i wielokrotnie wypróbowane podczas pracy klinicznej dotyczącej szerokiego zakresu problemów psychicznych.


Książka została podzielona na kilka elementów, znajdziemy w niej obszerną psychoedukację na temat terapii poznawczo-behawioralnej oraz terapii poznawczo-behawioralnej dzieci i młodzieży. W tej części odnajdziemy podstawy teoretyczne i najważniejsze zagadnienia terapii w pigułce. Kolejne rozdziały zawierają mnóstwo pomocnych materiałów wykorzystywanych w CBT, między innymi na temat myśli automatycznych, zniekształceń poznawczych, przekonań kluczowych, uczuć, a także naukę radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Wszystko przedstawione w atrakcyjnej formie – kreatywnych kreskówek, przyjaznych w odbiorze grafik. Materiały zawarte w tej książce będą bardzo pomocne, mogą też służyć jako rodzaj pracy własnej.


Ogromnym atutem publikacji jest duża ilość praktycznych ćwiczeń, formularzy i arkuszy pomocnych w prowadzeniu terapii przez wykwalifikowanych psychoterapeutów poznawczo-behawioralnych. Może być również przydatna dla wszystkich specjalistów pracujących z dziećmi i młodzieżą. To przed specjalistami, rodzicami stoi wyzwanie jakim są trudności emocjonalne u dzieci i młodzieży. Naszym obowiązkiem i przed nami leży pomoc i dobrostan najmłodszych. Aby wspierać, niezwykle ważne jest posiadanie wiedzy między innymi na temat na temat sposobów wsparcia, przebiegu rozmowy oraz pomocy młodym ludziom. Polecam specjalistom – psychologom klinicznym, psychoterapeutom, pracującym z dziećmi i młodzieżą, jak również rodzicom.

Serdecznie polecam.

#psychoterapia #cbt #dzieciimłodzież

27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page