top of page
  • Mary Bycowsky

Dalajlama „Medytacje na każdy dzień”Autor: Dalajlama
Tytuł: Medytacje na każdy dzień
Data wydania: 2020-11-10
Liczba stron: 440
Wydawca: Rebis
ISBN: 9788381881425

Jego Świątobliwości Dalajlamy chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Tym razem trzymamy w ręku księgę z rozważaniami na każdy dzień roku. „Rozważania” to słowo klucz, gdyż nie znajdziemy tutaj aforyzmów czy złotych myśli, a poruszone tematy skłonią nas do refleksji nad poszukiwaniem szczęścia.

Medytacje nie są lekturą lekką. Mimo że to zaledwie kilka zdań pod daną datą, wymagają skupienia i koncentracji. Niekiedy trzeba daną refleksję przeczytać kilkukrotnie, aby wyłapać sens.

Dalajlama pisze o ścieżce do spokoju i szczęścia, spełnienia. Porusza trudne tematy, nie boi się wspomnieć o polityce, często nawiązuje do sytuacji Tybetu. Wytyka błędy w rozumowaniu drogi do oświecenia. Nie krytykuje jednak odmiennego punktu widzenia, docenia wszelkie religie.

Karma, buddyzm, nirwana - to zaledwie kilka z zagadnień, jakie są poruszane w książce. Na końcu publikacji znajdziemy indeks, który pozwoli nam łatwo odszukać dany temat i się w niego zagłębić.

Lektura przypomina kalendarz z refleksją na każdy dzień. Przeczytanie całości na potrzeby recenzji było trochę przytłaczające, jednak dawkowanie sobie myśli Dalajlamy po jednej dziennie i rozważanie nad nią, wydaje się być najlepszym pomysłem.

Autor apeluje o pokój, zrozumienie, empatię, nie tylko wielkich tego świata, ale także zwykłych, szarych ludzi, którzy mogą zmieniać rzeczywistość, w jakiej żyjemy oddolnie.

W książce pojawia się wiele czysto buddyjskich terminów. Te mniej popularne są wyjaśniane w przypisach, co pozwala lepiej zrozumieć tekst.

Publikacja wydana pod koniec roku może być idealnym pomysłem na prezent. Pozwoli bowiem wystartować z medytacjami od stycznia 2021.

Refleksje są na tyle rozbudowane, że można spokojnie spędzić z nimi cały dzień na rozważaniach i nie nudzić się. Sporadycznie trafiają się myśli na tyle skondensowane, że można je z powodzeniem cytować. Mnie urzekła ta:

Przebywamy wszyscy na tej planecie niczym turyści, nikt z nas nie może zostać tutaj na zawsze, ale najwyżej sto lat.

Zawiera nieuchronność zmian, których dojrzały umysł się nie boi. Warto czerpać z wiedzy i doświadczenia XIV Dalajlamy, gdyż jest ono ogromne. Zarazem autora cechuje wielka pokora i empatia, jak przystało na laureata Pokojowej Nagrody Nobla.

Medytujmy więc z Nim choć chwilę dziennie, aby rozwinąć swoją duchowość. Krzywdy tym nikomu nie zrobimy, a może okazać się, że czerpiemy z tych nauk wiele dobrego dla siebie i bliskich, a nawet wrogów. Nic na siłę, ale małymi krokami, praktykując duchowość możemy sami się zdziwić, jak zmienia ona nas samych. Jako turyści eksplorujmy więc świat, zastaną rzeczywistość, gdyż niebawem przyjdzie nam się z nimi rozstać.

Zrecenzowała: Maria Piękoś

Źródło okładki: Rebis

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page