top of page
  • Aga K.

"Dama dworu. Moje nadzwyczajne życie w cieniu Korony" Anne Glenconnertytuł: "Dama dworu. Moje nadzwyczajne życie w cieniu Korony"
tytuł oryginału: "Lady in Waiting: My Extraordinary Life in the Shadow of the Crown"
autor: Anne Glenconner
tłumaczenie: Mirosław P. Jabłoński
wydawca: Wydawnictwo Rebis
data wydania: 2022-02-22
liczba stron: 336
ISBN: 978-83-8188-365-8

"Dama dworu" autorstwa lady Anne Glenconner to nietuzinkowa opowieść - autobiografia kobiety, arystokratki, która przez wiele lat była naprawdę blisko brytyjskiej rodziny królewskiej. To bardzo osobista książka, autorka dzieli się swoim niezwykłym, choć niepozbawionym tragedii życiem, nie pomijając naprawdę intymnych szczegółów, a przy tym uchyla nieco rąbka tajemnicy jeśli chodzi o barwne życie royalsów, a także angielskiej arystokracji.


Anne Veronica Tennant, baronowa Glennconer (z domu Coke) to najstarsza córka hrabiego Leichester, która miała być chłopcem, dziedzicem posiadłości Holkham. Ona sama i jej rodzina od zawsze byli w jakiś sposób powiązani z rodziną królewską - jako dziecko bawiła się z księżniczką Małgorzatą na korytarzach rodzinnego domu, jej ojciec polował z królem i był jego koniuszym. Jako młoda kobieta, Anne została wybrana na druhnę w czasie koronacji królowej Elżbiety, a jej matka została pokojową nowej królowej. A wreszcie, już jako żona Colina Tennanta, lady Glenconner otrzymała kolejne wyróżnienie, stając się damą dworu księżniczki Małgorzaty i razem z nią przez 30 lat przeżyła i doświadczyła naprawdę wiele, o czym opowiedziała w tej książce.


Autorka snuje historie nie tylko o sobie, swojej rodzinie, czy o rodzinie królewskiej z perspektywy bliskiej obserwatorki, ale też serwuje czytelnikom interesujący obraz życia brytyjskiej arystokracji, od czasów powojennych do XXI wieku - te wszystkie sztywne zasady, przyjęcia i bale debiutantek, posiadłości rodowe, polowania etc.. Pokazuje też, może przypadkiem, a może specjalnie, jak silne są powiązania między możnymi w Wielkiej Brytanii - każdy jest z każdym spokrewniony albo w jakiś sposób spowinowacony, wszyscy się znają. Dodatkowo, przytacza różne opowieści i skandaliki, które wybuchały w kręgach arystokratycznych, dzieli się też ciekawostkami z życia księżniczki Małgorzaty i rodziny królewskiej. Najbardziej zainteresowały mnie zwłaszcza wątki z wyspą Mustique, która, jak się okazuje, była własnością męża lady Anne i na której ona sama spędziła wiele czasu, na zabawach, czy odpoczynku, zarówno z księżniczką (która miała tam dom), jak też z różnymi celebrytami.


Lady Glenconner jest naprawdę bardzo szczera w dzieleniu się swoją historią, nie ukrywa i nie pomija różnych intymnych, czasem nawet krępujących, czy wręcz skandalicznych szczegółów ze swojego życia, jak również z życia najbliższych, ale nie odczuwa też skrępowania, żeby się dzielić takimi historiami znajomych. Niektóre z tych szczegółów i opowieści bardzo mnie zaskoczyły, a część właściwie lekko zażenowała. Nie spodziewałam się takiej szczerości w autobiografii angielskiej arystokratki, na dodatek będącej w podeszłym wieku.


Całość jest opisana bardzo prostym językiem, momentami wręcz potocznym, do tego całkiem plastycznym, z pewną dozą dowcipu, przez co czyta się dość szybko i naprawdę z dużym zainteresowaniem. Dla mnie małą wadą tej książki jest tłumaczenie i niedokładna korekta/redakcja, które chwilami pozwoliły na toporność w narracji, czy synonimy niebędące w powszechnym użyciu - pierwszy raz spotkałam się z określeniem, że ktoś bierze tusz, a nie prysznic.

Cała historia opowiedziana w tej publikacji, a więc, jak głosi podtytuł, nadzwyczajne życie lady Glenconner w cieniu Korony, bardzo mnie zaciekawiła i wciągnęła, pomimo czasem przesadnej szczerości w wypowiedziach autorki. Nie jest to może najlepiej napisana książka, ma swoje wady, ale niewątpliwie dostarczyła mi sporo wrażeń. Opowieść byłej damy dworu, arystokratki, jest żywa, barwna, pełna zaskakujących wydarzeń, ale również tych mniej radosnych, czasem wręcz tragicznych, emocjonalnych wyjątków z życia. Naprawdę polecam tę książkę, nie tylko fanom brytyjskich klimatów, ale i osobom, które lubią czytać prawdziwe opowieści o nadzwyczajnych czasach i ciekawych ludziach.#damadworu #anneglenconner #wydawnictworebis #brytyjskarodzinakrólewska #autobiografia

54 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page