top of page
  • Aga K.

"Diana. Jej historia" Andrew Morton

Zaktualizowano: 4 gru 2021
tytuł: "Diana. Jej historia"
tytuł oryginału: "Diana. Her True Story - In Her Own Words"
autor: Andrew Morton
tłumaczenie: Emilia Skowrońska
wydawca: Marginesy
data wydania: 2021-11-10
liczba stron: 550
ISBN: 978-83-66863-97-2					

"Diana. Jej historia" to nowe wydanie biografii księżnej Walii autorstwa Andrew Mortona. Po raz pierwszy na polskim rynku publikacja ta pojawiła się w 1992 roku pod tytułem "Diana. Moja historia". W przeciwieństwie do innych biografii tej niezwykłej postaci, ta została napisana nie tylko za jej zgodą, ale też na postawie taśm ze wspomnieniami, które księżna nagrywała po kryjomu i przekazywała autorowi. Wzbogacona o opowieści przyjaciół i niektórych członków rodziny, stanowi książkę, którą można uznać nawet za bliską obiektywnej, a na pewno opowiadającą o prawdziwych zdarzeniach, przynajmniej z jednej strony konfliktu.


W tym nowym, nieco poszerzonym i uzupełnionym wydaniu opowieści o prawdziwej księżniczce, której życie nie było bajką, autor postanawia nieco uaktualnić pierwszą wersję książki i dodać rzeczy, których przed laty z różnych przyczyn nie mógł opublikować. Powstało ono na 25 rocznicę pierwszej publikacji tej biografii i zawiera nie tylko materiały z poprzedniej książki, ale też różne spostrzeżenia odautorskie dotyczące tej postaci, jej życia, a także jej znaczenia dla historii Wielkiej Brytanii, ale też dla skostniałej rodziny królewskiej.

Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza z nich to zapis wyznań księżnej, które nagrywała po kryjomu specjalnie na rzecz tej publikacji - wypowiedzi czasem chaotycznych, czasem bardzo szczerych, a często po prostu smutnych i poruszających. Druga część to z kolei właściwa biografia Diany Spencer, stworzona ze wspomnianych taśm, z rozmów ze znajomymi i przyjaciółmi, a także z relacji osób będących w jakiś sposób świadkami wydarzeń z jej życia - czyli to, co zostało wydane jako książka "Diana. Moja historia". Ostatnia część to z kolei przemyślenia autora co do tego, co pozostało z dziedzictwa księżnej Walii, jaki wpływ miała na innych ludzi, rodzinę królewską i ogólnie historię, a także refleksje co do odbioru pierwszego wydania jego dzieła, oraz co do niezwykłej wartości tej publikacji.


Nie jest to książka, którą czyta się lekko i szybko, nie tylko ze względu na tematykę, ale też na pewien chaos i powtarzalność jakie w niej panują. Widać to najbardziej w pierwszej części, ale ponieważ jest to zapis słów, które wypowiadała księżna, można na to przymknąć oko, w końcu mało kto na co dzień wypowiada się zawsze w sposób uporządkowany. Niestety, w części, która została napisana przez pana Mortona trudno mi wybaczyć brak płynności i spójności w narracji. Trudno też wybaczyć mu liczne powtórzenia i pewną siermiężność wypowiedzi, która powodowała, że niektóre zdania musiałam czytać po kilka razy, żeby zrozumieć ich sens.


Nie da się chyba subiektywnie ocenić tego typu publikacji, bo opowiada o prawdziwej osobie, na dodatek tak znanej i jej przeżyciach, którymi tak odważnie podzieliła się z autorem. Nie będę więc skupiać się na treści, która oczywiście była dość kontrowersyjna przy okazji premiery pierwszego wydania, ale teraz, kiedy już wiemy tak wiele o księżnej i jej trudnych relacjach z rodziną królewską, nie ma tu właściwie niczego odkrywczego. Na pewno osoby zainteresowane tą tematyką mogą w tej publikacji znaleźć jakieś ciekawostki, mogą trochę lepiej poznać postać księżnej Diany, może nawet lepiej ją zrozumieć. Niestety, sposób napisania tej książki może nieco zaburzać i spowalniać jej czytanie i, nie oszukujmy się, czasem wręcz nudzić czytelnika. Mnie nieco wymęczyła, ale ogólnie nie żałuję tej lektury, bo jednak było to na swój sposób interesujące - poznać historię Diany opowiedzianą jej słowami...

Wydanie to zostało przygotowane w sam raz na premierę nowego filmu pt. "Spencer", można więc po obejrzeniu filmu skonfrontować go z historią opisaną w tej publikacji.


#dianajejhistoria #andrewmorton #wydawnictwomarginesy #biografia35 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page