top of page
  • mkcelinska

Dlaczego mnie zabiłaś? - Andrzej Marek Grabowski


Wydawnictwo: Szelest
Data wydania: 2022-08-03
Liczba stron: 532
ISBN: 9788365381316

"Dlaczego mnie zabiłaś?"
Marcela ma sporo kłopotów, jednak niespodziewane zdarzenie sprawia, że wszystkie jej problemy w jednej chwili znikają, a młoda kobieta zaczyna uczestniczyć w śledztwie dotyczącym… jej własnej śmierci.
Ta książka to nie tylko kryminał, to także "opowieści niesamowite”. Prawie wszystkie składające się na powieść historie wydarzyły się naprawdę, autor zbierał je przez wiele lat, słuchając zwierzeń osób, które w tych wydarzeniach uczestniczyły.
"Jest kryminał, jest morderstwo, jest trup, jest policjant, jest duch... Zaraz, zaraz, co?! Tak, jest duch. Bo to nie do końca zwyczajny kryminał. Za to znakomity. I do tego bardzo zabawny."
Wojciech Chmielarz
"Dowcipnie i inteligentnie. Miejscami śmiertelnie poważnie. Plangmanowski sznyt."
Hubert Klimko-Dobrzaniecki
"Wzruszająca - choć to nie romantyczny wyciskacz łez. Zabawna - mimo że to nie komedia. Pełna obserwacji codziennego życia - chociaż to wcale nie literatura społecznie zaangażowana. Taka jest zaskakująca powieść Andrzeja Grabowskiego. A poza tym rzadko się zdarza, by nieboszczka prowadziła śledztwo we własnej sprawie."
Piotr Kofta
"Wiedziałem, że lata pracy dla dzieci i wśród dzieci odbiją się na psychice Andrzej Marka Grabowskiego... - dobrze że odreagował na postaciach literackich. Dobrze dla milusińskich, a jeszcze lepiej dla czytelników!"
Grzegorz KasdepkeNa wstępie napiszę tak: książkę czytałam ja, a później moja mama i babcia. I wszystkie jesteśmy nią równie zachwycone. Zwykle nie zaczynam recenzji od oceny, ale tutaj zdecydowanie mogę dać 10/10. To moja pierwsza przygoda z książką Andrzeja Marka Grabowskiego, ponieważ do tej pory kojarzyłam go raczej z książek dla dzieci. Miłym zaskoczeniem był kryminał dla dorosłych.

Powieść jest niesamowita – inteligentne dialogi, super główna bohaterka, policjant przykładający się do swojej pracy, nagłe zwroty akcji. Również pozostałe postaci są mocno nakreślone, dzięki czemu możemy bliżej poznać najbliższe otoczenie naszej głównej bohaterki. Czułam się, jakby Marcela była moją sąsiadką z bloku lub kumpelą z pracy. W tle jest również mąż Marceli, który regularnie ją zdradza pomimo dość młodego małżeńskiego stażu.


"Jest kryminał, jest morderstwo, jest trup, jest policjant, jest duch..."

Historia zaczyna się całkiem prosto – młoda dziewczyna zostaje zamordowana. Okazuje się, że bramy raju wcale nie otworzą się Marcelce tak szybko. Każda osoba ma szansę by trafić do strefy przejściowej, gdzie może spotkać inne osoby oczekujące na pogrzeb. W tym też takie, o których śmierci nikt jeszcze nie wie, więc w „poczekalni” będą dość długo. Marcela już na początku swojej niebiańskiej przygody ma sporo do nauki – musi nauczyć się poruszać, latać, by móc wrócić jako duszek do świata żywych i nadzorować śledztwo związane z własną śmiercią. Przyznam, że ta książka nie jest typowym kryminałem, po którym boimy się zasnąć, ale przepiękną historią, którą czyta się z przyjemnością. Pomimo tego, że to książka o śmierci, jest napisana dość lekko, z dystansem do świata, rozbawiając chwilami czytelnika do łez. Pierwszy raz też czytałam książkę, w której główna bohaterka dość szybko staje się duchem. Motyw kryminalny świetnie łączy się z lekkim humorem głównej bohaterki.


Andrzej Marek Grabowski bardzo pozytywnie mnie zaskoczył i mam nadzieję, że to nie będzie ostatni kryminał jego autorstwa. "Dlaczego mnie zabiłaś?" ro rewelacyjna książka i nigdy nie spodziewałam się, że tak zachwyci mnie coś w tematyce śmierci. Chyba trochę łatwiej jest się z nią oswoić gdy pomyślimy sobie, że być może będziemy mieć kiedyś jeszcze możliwość powrotu na ziemię w trochę innej formie.


Moja ocena: 10/10

48 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page