top of page
  • Mary Bycowsky

„Dlaczego właśnie ja?” Harold S. Kushner
Tytuł: Dlaczego właśnie ja? Kiedy złe rzeczy zdarzają się dobrym ludziom
Autor: Harold S. Kushner
Data wydania: 2021-10-05
Liczba stron: 196
Wydawca: Zysk i S-ka
ISBN: 978-83-8202-202-5


„Dlaczego właśnie ja?” jest książką przypominającą długi wywód teologiczny. Rozbudowane kazanie, którego tematem jest cierpienie i jego przyczyny.

Autorem jest rabin, załamany po stracie syna, Aarona. Nastolatek zmarł na skutek nieuleczalnej choroby, która zdiagnozowano już w dzieciństwie. Rabin stara się za pomocą tej książki dotrzeć do innych, którym przydarzyły się rozmaite nieszczęścia.

W swoich wywodach podpiera się tekstami religijnymi, psalmami, czy Księgą Hioba. Lwią częścią lektury są jednak przykłady z życia, jakie poznał podczas swojej posługi, a doświadczenie ma ogromne.

Pierwsze wydanie książki datuje się na 1981 rok, jednak zawiera prawdy tak uniwersalne, że upływ czasu ich nie nadszarpnął. Wiedza w niej zawarta jest aktualna również teraz.

Kluczem do publikacji jest podtytuł: Kiedy złe rzeczy zdarzają się dobrym ludziom. Autor zaznacza, aby w wypadku tragedii nie pytać „dlaczego”, ale co zrobić, jak postępować, „kiedy” już się wydarzy.

Kushner stara się uświadomić czytelnikowi, że trudno zrozumieć przyczynę złych wydarzeń, a skupić powinnismy się na mądrym, świadomym wsparciu tych, którzy ich doświadczają.

Autor jest głęboko wierzącym człowiekiem, którego zraniło życie, którego dotknęła wielka tragedia. Książka pozostaje zatem niejako hołdem dla syna. I dowodem na to, że nawet pobożny rabin w niektórych sytuacjach nie wie „Dlaczego właśnie ja?”.

Publikacja jest napisana przystępnym językiem, jednak sporo w niej rozważań filozoficznych i teologicznych, a więc pomimo niespełna dwustu stron, czytanie zajmie nam trochę czasu. Aby wgryźć się w esencję nauk, trzeba się skoncentrować, a częstokroć nad danym wywodem głębiej zastanowić, przemyśleć.

Zdecydowanie, nie jest to książka lekka. Jej powstawaniu towarzyszyła żałoba i da się to z kolejnych kart wyczytać, odczuć. To taka opowieść ku pokrzepieniu serc, która nie daje jednak lukrowanych odpowiedzi, złotego przepisu. To raczej nauka cichego wsparcia, współodczuwania. Są bowiem wydarzenia, wobec których każdy jest bezsilny, niezależnie od swojej wiary.


20 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page