top of page
  • Zdjęcie autoraKlaudia Cebula

Dobrzy sąsiedzi, Sarah LanganCzy Wy też lubicie klimat amerykańskich małych miasteczek niczym z serialu "Gotowe na wszystko"? Jeśli przypadły Wam do gustu małe społeczności, w których dzieje się mnóstwo ciekawych rzeczy i nigdy nie da się zaznać spokoju, to książka "Dobrzy sąsiedzi" jest stworzona właśnie dla Was.


Marple Street to dzielnica na obrzeżach miasta Long Island. Wszyscy jej mieszkańcy wiodą życie na pozór przepełnione szczęściem i spełniającymi się obietnicami. Pewnego roku do miasteczka przybywa rodzina Wilde'ów. Sąsiedzi, choć przyjmują ich z dystansem, to jednak angażują w działania społeczności. Wilde'owie są dziwni i postrzegani w kategorii gorszych, głową domu jest niechlujny rockman, który nie stroni od papierosów i piwa. Jego żona jest byłą modelką, która nade wszystko przekłada swój wygląd, a wedle stereotypowej opinii w jej głowie nie rodzą się lotne pomysły. Na dodatek właśnie jest w ciąży z trzecim dzieckiem, lecz wygląda lepiej niż niejedna mieszkanka Marple Street. Los poskąpił rodzinie również wspaniałych dzieci. Ich córka jest nastolatką, która po przyjeździe do miasteczka namówiła całą grupę nastolatków do palenia papierosów, które ukradła ojcu. Syn Wilde'ów to dorastający chłopiec, który ma problemy emocjonalne i onanizuje się na oczach wszystkich dookoła. Mimo tych nieszczęsnych zbiegów okoliczności Wilde'owie zostają włączeni do społeczności i uczestniczą w okolicznościowych wydarzeniach sąsiedzkich.


Dzieje się tak przez cały rok, do czasu aż jedna z sąsiadek wyklucza rodzinę z popołudniowego grilla. Urażona rodzina postanawia nie zrażać się i udaje się do miejskiego parku, gdzie trwa przyjęcie. Pozostali sąsiedzi z dozą niepewności próbują udawać, że wszystko jest ok. Niestety na skutek splotu niewyjaśnionych okoliczności ziemia w centralnej części parku się usuwa tworząc głębokie wyrobisko. Początkowo życie żadnego z mieszkańców nie jest zagrożone. Ucierpiał jedynie owczarek jednego z mieszkańców. Jednak to zdarzenie napędza efekt motyla, a wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie. Prócz niewyjaśnionego zjawiska do gry wkracza sąsiadka, która postanawia zmienić życie Wilde'ów w koszmar."Dobrzy sąsiedzi" to połączenie powieści obyczajowej i thrilleru. Sarah Langan stworzyła siatkę kilkudziesięciu bohaterów, spośród których na prowadzenie wyłania się kilku z nich. Jednak tak naprawdę każdy z nich jest ważny i każdy po części ma wpływ na dalszą akcję.

Sarah Langan napisała wspaniałą i emocjonującą książkę, która ukazuje, że życie nie jest proste, a pomówienia i plotki mogą zmienić losy każdego z nas. Akcja powieści osadzona na przedmieściach przywodzi na myśl serialowe miasteczko, a ja właśnie tę książkę z przyjemnością zobaczyłabym na ekranie.


Moja ocena: 9/10

Zrecenzowała Klaudia Cebula

17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page