• Bookhunter

"Drzewo Anioła" Lucinda Riley
Tytuł: Drzewo Anioła
Autor: Lucinda Riley
 Tytuł oryginału: THE ANGEL TREE
Tłumaczenie: Jan Kabat
Kategoria: Literatura obyczajowa / Romans
Liczba stron: 528
Format: 135 x 205 mm
ISBN: 978-83-8125-420-5
Oprawa: zintegrowana
Data wydania: 14 listopada 2018

Nadszedł grudzień a to dobry czas aby zabrać się za "Drzewo Anioła" Lucindy Riley, tym bardziej, że okładka nastraja nie tylko zimowo ale i świątecznie.


Poznajemy Gretę - starszą i zadbaną kobietę, która sprawia wrażenie pełnej energii i szczęśliwej, jednak tak naprawdę w środku czuje się pusta. Od czasu wypadku, któremu uległa dwadzieścia lat temu, nie pamięta nic ze swojej przeszłości. Minęło dwadzieścia lat a wspomnienia nadal nie wróciły - pozostały jedynie pojawiające się od czasu niejasne sny.

Zimą David - wieloletni i oddany przyjaciel zaprasza kobietę do swojej wiejskiej posiadłości w Marchmont Hall. Ma nadzieję, że pobyt w rodzinnych stronach nie tylko pobudzi wspomnienia Grety ale przede wszystkim Greta miło spędzi Święta Bożego Narodzenia. Nie mylił się. Pewnego dnia wydarza się "coś" co uruchamia lawinę zdarzeń, które doprowadzą Gretę do dawno zapomnianych, szokujących faktów.


Autorka w historii Grety porusza trudniejsze tematy, dylematy i problemy. Trudne powojenne czasy, brak wykształcenia, które zmuszają do szukania jakiejkolwiek pracy, podjęcia trudnych decyzji. Ludzkie problemy, życiowe rozczarowania, upadki, sukcesy, porażki, pierwsze miłości, nieplanowana ciąża, jak również rozczarowania. To co sprawia radość ale także przynosi smutek, ból, samotność, cierpienie...Silna przyjaźń, prawdziwa miłość ale i nienawiść. Uczucia, które od lat tkwiły w sercu człowieka ale i te pojawiające się raptem oraz do których trzeba dojrzeć. Przeszłość, teraźniejszość a także przyszłość.


Teraźniejszość miesza się z przeszłością. Poznajemy Gretę, kobietę która z maga się z amnezją i to jak usiłuje radzić sobie w życiu, jednak z czasem cofamy się do przeszłości, do lat, kiedy kobieta była jeszcze młodziutką dziewczyną. Im dalej czytamy, tym więcej poznajemy sekretów i tajemnic. Poznajemy losy trzech kobiet - matka, córka i wnuczka. Pojawia się coraz więcej sekretów oraz tajemnic a wszystko zgrabnie łączy się ze sobą, tworząc jedną spójną całość. Zarówno język jak i styl autorki jest dość lekki (mimo tego iż treść nie należy do najłatwiejszych). Ponadto autorka w treść wplata również informację historyczne.


"Drzewo anioła" mimo słodkiej, świątecznej okładki nie jest powieścią o Świętach - te stanowią jedynie tło do historii i poruszenia o wiele trudniejszych tematów. Nie jest także powieścią o miłości. To wielowątkowa, pełna tajemnic historia o przeszłości, teraźniejszości i tym jak wpływają one na przyszłość. O ludzkich losach, bezinteresownym poświęceniu, próbie akceptacji, braku odwagi, milczeniu, wierze, nadziei, miłości... Tym co ważne i liczy się w życiu i o czym człowiek zapomina. O tym i nie tylko, bowiem autorka porusza znacznie więcej problemów. Powieść, która może przynieść wiele przeróżnych emocji ale również dać nadzieję i przynieść wiarę w lepsze jutro i dobro ukryte w każdym z nas.. bo w życiu człowieka dzieją się małe i większe cuda - wystarczy je dostrzec.


fotografia https://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/drzewo-aniola/

11 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon