top of page
  • Mary Bycowsky

„Dublerka” B.A. Paris, C. Mackintosh, S. Hannah, H. BrownTytuł: Dublerka
Tytuł oryginału: The Understudy
Autor: B.A. Paris, Clare Mackintosh, Sophie Hannah, Holly Brown
Data wydania: 2020-07-29
Liczba stron: 384
Wydawca: Albatros
ISBN: 9788382150766

Przyznam się od razu: nie mam zbyt dobrego zdania o książkach pisanych zespołowo przez kilku autorów. „Dublerka” wszak to dzieło kolektywu, podeszłam wiec do niej trochę jak pies do jeża. Moje obawy były zbędne. Mimo minimalnych niespójności otrzymujemy produkt naprawdę dobry.

Thriller o środowisku młodych aktorek, jeszcze w szkole i ich obdarzonych przesądnymi ambicjami mam to świetny materiał na książkę. Bohaterki (w większości jest to dzieło kobiet o kobietach) poznajemy w momencie ostrej wymiany zdań u dyrektora najbardziej prestiżowej szkoły artystycznej w brytyjskiej stolicy. Ktoś umieścił w szafce jednej z uczennic pozytywkę z pokiereszowaną baletnicą. Groźba? Nękanie? A jest to dopiero początek serii tajemniczych zdarzeń, mających wszelkie znamiona prześladowania. Kto jest tak perfidny? Czy ma z tym coś wspólnego nowo przyjęta dziewczyna? A może to kolejne dzieło zeszłorocznej stalkerki?

Pytań wiele, wątków jeszcze więcej, do tego pogmatwanych po mistrzowsku do granic możliwości. „Dublerkę” czyta się z niemałą przyjemnością. I choć momentami przewidywalna, przypomina zaplątany motek wełny, który staramy się rozwinąć. Autorki wodzą za nos, niczym w piosence: „Zaplącze drogi, pomyli prawdy, nim zboże oddzieli od trawy”, tak i my usiłujemy z podanych faktów wyłowić te istotne dla intrygi.

Historię poznajemy z perspektywy matek, kolejne rozdziały zmieniają nam narratorkę, a świat męski zepchnięty jest w powieści na margines. Właściwie istnieje w nim tylko dyrektor placówki, Adam, szastający cytatami ze sztuk teatralnych ekscentryk, dobierający kolor szalika do nastroju danego dnia. Poza nim są ledwo wspomniani mężowie bohaterek, o których niemal nic nie wiemy.

Prym w szkole wiedzie „banda czterech”, co przypomina nieco amerykański serial o zdesperowanych kurach domowych. Kendall, Caroline, Elise, Bronnie i ch córki, na nich skupiona jest akcja. Mają tajemnice, mają też ambicje. Autorki stworzyły thriller psychologiczny, który opiera się na emocjach matek. Poznajemy ich psychikę, marzenia, plany. Rozumiemy troskę o dzieci, choć każda z nich reprezentuje zgoła inny charakter i inny sposób wychowywania potomstwa. Różne, a łączy je jedno: są gotowe na wszystko dla dobra swoich pociech... czy nawet do zbrodni?

Smaku lekturze dodaje osadzenie akcji w szkole dla artystów. To specyficzne środowisko, wyścig szczurów, ambicje zostania gwiazdą na londyńskiej, a może nawet światowej scenie teatralnej, rywalizacja i desperacja nadają thrillerowi dodatkowego mroku. W dużej mierze bowiem wątki książki ocierają się o niezdrową konkurencję w środowisku przyszłych aktorek. Wszak przedstawienie na koniec roku zgromadzi na widowni najważniejszych agentów i główna rola otworzy drzwi do dorosłej kariery.

„Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść”, mówi przysłowie. Gdzie autorki cztery... tam jest co czytać. B.A. Paris przedstawiać nie trzeba, do tego ex policjantka - Clare Mackintosh, Sophie Hannach - której zawdzięczamy nowe przygody Herculesa Poirot i wreszcie niepoznana jeszcze na polskim rynku wydawniczym - Holly Brown. Z tej współpracy wyszedł ociekający emocjami thriller psychologiczny, więc jeśli lubicie gatunek, jest to must have sezonu. Aż chce się zaapelować do Pań: napiszcie razem coś jeszcze!


Zrecenzowała: Maria Piękoś

Źródło okładki: Albatros

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page