top of page
  • Nigrum

Duch - Arnold Bennett


Za oknem jesień w pełnym rozkwicie, co sprzyja czytaniu nastrojowych powieści grozy. Pod koniec września Wydawnictwo Zysk i S-ka oddało w nasze ręce niesamowitą, bardzo wiekową historię Arnolda Bennetta pod tytułem "Duch". Ten horror z innej epoki czaruje pięknym kunsztownym wręcz językiem, przenosząc nas do spowitego mgłą Londynu z początku XX w.

 

Młody, dopiero rozpoczynający praktykę lekarską Carl Foster, za namową znajomego wybiera się do opery. Tam spotyka piękną, nieco tajemniczą śpiewaczkę, Rosettę Rose. Mężczyzna ulega urokowi kobiety, przez co nie potrafi przestać o niej myśleć. Wokół Rosetty zaczynają się dziać dziwne rzeczy, które trudno wyjaśnić. Carl zaczyna obawiać się o własne życie i podejrzewać, że kobieta ma mroczną tajemnicę, która wiążę się bezpośrednio z upiorną postacią nękającą mężczyznę.


Cała historia jest opisana z perspektywy Carla Fostera i z ciekawością śledziłam poczynania tego młodego lekarza. Niekiedy jego zachowania i sytuacje w jakich się znajdował nacechowane były pewnym komizmem i sama już nie wiem, czy tylko ja tak je odbierałam, czy był to zamierzony zabieg. Bawiła mnie odrobinę niezgrabność i niemrawość Fostera.

Groza jaka rozgrywała się na jego oczach mogłaby wystraszyć, ale! tylko czytelnika, który rzadko sięga po horrory. Dla mnie była to przyjemna przygoda wywołująca jedynie delikatny dreszcz emocji, bo większość zdarzeń jest do przewidzenia.

Ale tak to już bywa z klasycznymi horrorami. 

Podobało mi się jak autor zobrazował uczucie Carla do Rosetty. Wyszło delikatnie i uroczo, co wpłynęło pozytywnie na odbiór historii. Mnogość epitetów w jednym zdaniu, czy opisie była wręcz nieprawdopodobna. 

Kryształowe seanse, wystawne przyjęcia, siły nadnaturalne i miłosny galimatias. Wszystko to znajdziecie w książce Arnolda Bennetta. 

Rasowy czytelnik horrorów może liczyć na przyjemną lekturę pełną zaskakujących zwrotów akcji. Ten kto rzadko sięga po grozę może się wystraszyć!


Tytuł: "Duch"
Autor Arnold Bennett
Wydawnictwo: Zysk i Sk-a
Ilość stron: 264 
Data wydania:28 września 2021

14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page