top of page
  • Mary Bycowsky

„Dziewczyna w drugim rzędzie” Aurelia BlancardTytuł: Dziewczyna w drugim rzędzie
Autor: Aurelia Blancard
Data wydania: 2021-06-29
Liczba stron: 376
Wydawca: Zysk i S-ka
ISBN: 9788382022544

Szukacie naprawdę dobrego thrillera? Koniecznie zapoznajcie się z „Dziewczyną w drugim rzędzie”.

Oś akcji książki Aurelii Blancard toczy się wokół dwóch kobiet. Cathy jest początkującą dziennikarką w Paryżu, Lidia zaś oczekującą dziecka mamą, mieszkającą ze swoim facetem, Vincentem w kawalerce.

Łączy je (w dość niecodzienny sposób) zbrodnia. Ktoś zabił klasową koleżankę Cathy i Vincenta. Bohaterowie spotkają się więc w nieco wiejskim miasteczku, Beaufort. Cathy, nie bez trudu, udaje się przekonać redaktora naczelnego, by pozwolił jej napisać samodzielnie artykuł o morderstwie. Vincent natomiast na pogrzebie spotyka dawnego kolegę, który proponuje mu dwuletnią opiekę nad swoim domem, który zwalnia z powodu wyjazdu.

Niby wszystko pięknie się układa, jednak bohaterów czekają rozmaite trudności. Nie łatwo bowiem wskoczyć na głęboką wodę i przeprowadzać dziennikarskie śledztwo, czy zakładać rodzinę w nowym miejscu. I co mają oznaczać pojawiające się w tle historii martwe gołębie?

Powieść Blancard przesycona jest atmosferą niepokoju, czytając ją, już od pierwszych stron, czujemy charakterystyczny dreszczyk. Bo czyż nie mroczne jest spotkanie klasowe po dwudziestu latach na cmentarzu?

W książce wydarzenia poznajemy na zmianę z perspektywy kobiecych bohaterek, a ogromny nacisk autorka położyła na emocje i odczucia. Upodabniając swoje dzieło do publikacji tak obecnie popularnej B.A. Paris.

Blancard popełniła niezwykle ciekawy zabieg. Dla wszystkich głównych postaci jest to niejako nowy start, zawodowy lub osobisty. W obu przypadkach jednak powracają do przeszłości.

Mała społeczność miasteczka, gdzie każdy każdego zna, potęguje jeszcze i tak obecne uczucie niepewności, mroku. Czytelnik czuje się nieswojo, wyraźnie spodziewa się, że „coś wisi w powietrzu”.

Czy bohaterom uda się dowiedzieć, kto jest odpowiedzialny za morderstwo Samanthy? Jakie tajemnice sprzed lat zostaną odkryte?

To już druga książka autorki i trzeba przyznać, że bardzo udana. Atmosfera i klimat sprawiają, że nie można się oderwać i czytelnik koniecznie chce poznać nie tylko finał, ale wszystkie niuanse historii.

Jeśli lubicie thrillery, z pewnością „Dziewczyna w drugim rzędzie” przypadnie Wam do gustu. A jeżeli dodam, że powieść inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami… dla wszystkich miłośników nutki grozy spotkanie z Blancard będzie prawdziwą gratką, w której nie zabraknie suspensu.

Jest to niewątpliwie ciekawa pozycja czytelnicza na polskim rynku. Zastanawia mnie czy dla każdego. Bowiem wielbiciele bezstresowej powieści obyczajowej mogą się poczuć ciężarem prozy Blancard nieco przytłoczeni. Ja szczęśliwie należę do gatunku lubiącego zagadki i tajemnice i bawiłam sie świetnie.

20 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page