top of page
  • malekz8

"Emocje. Jak uczucia kształtują nasze myślenie" Leonard Mlodinov

Data wydania: 2023-02-14

Data 1. wyd. pol.: 2023-02-14

Liczba stron: 308

Język: polski

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

ISBN: 9788382028164Czym są emocje? Jaką rolę odgrywają w naszym życiu? W zasadzie wiemy o nich tak wiele, a jednocześnie niewiele….

Na te i inny pytania stara się odpowiedzieć autor- Leonard Mlodinov w swojej książce pt. „Emocje. Jak uczucia kształtują nasze myślenie”. Sposób w jaki przedstawia nam czytelnikom, to zagadnienie jest bardzo ciekawy i zrozumiały, dodatkowo każdy wniosek poparty jest konkretnym, przykładem sytuacji, która miała kiedyś miejsce. Mlodinov porusza także ewolucję emocji, na przestrzeni wieków. , oraz w jaki sposób można je podzielić i jaki wpływ wywierają na nasze życie.


Książka jest podzielona na trzy zasadnicze części. W pierwszej z nich autor przedstawia, czym w ogóle są emocje i jaki jest ich cel. Druga to nawiązanie do przyjemności, motywacji, inspiracji i determinacji. Ostatnia część natomiast pozwala ustalić nasz profil emocjonalny oraz przedstawia, jak możemy zarządzać swoimi emocjami (jak je regulować). Całość jest spięta pewnego rodzaju klamrą w postaci odniesień do matki pisarza.


Każdego dnia, każdy z nas zmaga się z całą gamą różnych odczuć wywołanych sytuacjami, w jakich znajdujemy się w swoim codziennym, szarym życiu. Począwszy od radości, przyjemności, po złość, czy nawet niekiedy na gniewie kończąc. Podejmowane przez nas decyzje zależą od naszego nastroju, ten sam problem inaczej rozwiążemy gdy jesteśmy szczęśliwi, a inaczej gdy targają nami złość i nienawiść.

Autor na przykładzie ciekawych historii obrazuje nam omawiane tematy co pozwala na ich lepsze zrozumienie i przemyślenia. Dzięki książce będziemy mogli bardziej świadomie liczyć się z naszymi emocjami.

Z racji szerokich zainteresowań autora, po części odnosi się on do dziedziny neurobiologii. To właśnie dzięki neuronauce wiemy coraz więcej o naszym układzie nerwowym. Biologia połączona z biochemią, biofizyką, informatyką i psychologią tworzy genialne wyniki o naszych emocjach. Wiemy, że emocje biorą się z bodźców zewnętrznych, które uruchamiają w naszym mózgu myślenie. Właśnie to myślenie powoduje jak się czujemy i jak zachowujemy.


Polecam przeczytać tę książkę, każdemu, kto chce lepiej zrozumieć siebie i jak łatwiej się komunikować. Zdecydowanie odkryjemy prosty i czytelny sposób całej gamy mechanizmów, które sterują emocjami.


Wydawnictwu Zysk i S-ka dziękuję za możliwość przeczytania i zrecenzowania.


Moja ocena: 8/10

63 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page