top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Erna nieplanowana przygoda" Rafał Bulski

Zaktualizowano: 31 mar 2021


Tytuł: Erna Nieplanowana przygoda
Autor: Rafał Bulski 
Wydawnictwo: Grey-Deer
Okładka: twarda
Stron: 276
Gatunek: literatura dziecięca 
Data wydania:2020-05-22 
Data 1. wyd. pol.: 020-05-22 
ISBN: 9788395733000 
fotografia: https://www.facebook.com/erna.nieplanowanaprzygoda/photos/?ref=page_internal

Na rynku czytelniczym mamy prawdziwe zatrzęsienie powieści przygodowych, fanatycznych, czy też fantastyczno-przygodowych. Jak w takim razie wyróżnić i wybić się na tle pozostałych? Z pewnością napisać "coś" nowego a jednocześnie znanego, co uwielbiają czytelnicy a przede wszystkim pisać z miłością oraz pasją a nie na potrzeby wydawnictwa - idąc za ciosem i tłumem.

"Erna niesamowita przygoda" to powieść Rafała Bulskiego (absolwenta prawa Uniwersytetu Śląskiego, pasjonata historii, legend i podań). Zachęcony prośbami syna, który wolał aby tata wieczorem opowiadał mu historie wymyślone przez siebie, stworzył własną opowieść umieszczając w niej wszystko to co kocha: historię, legendy, podania, tajemnicze miejsca, stare zamczyska, zagadki oraz przygody. W otoczeniu ukochanej rodziny, która była i jest dla niego największą inspiracją oraz wsparciem, stworzył Ernę a kiedy przyjęła ona akceptacje dzieci, zachęcony sugestiami postanowił ją także wydać - na własną rękę.


Główni bohaterowie to zwyczajni nastolatkowie - dziesięcioletni Viktor i jego młodszy brat siedmioletni Tim. Chłopcy wraz ze swoją ukochaną ciocią Matyldą, mieszkają w Nowojorskiej kamienicy, wiodąc spokojne życie. Kochają się, szanują, wspierają nie spodziewając się, że "coś" może ulec zmianie. A jednak... życie bywa nieprzewidywalne i lubi zaskakiwać w najmniej oczekiwanym momencie.

Pewnego dnia, tajemniczy mężczyźni włamują się do ich domu. Od tego momentu nic nie jest takie jak wcześniej. Poturbowana staruszka trafia do szpitala, natomiast chłopcy muszą wyjechać do dziadków mieszkających na drugim końcu świata w Polsce, o których istnieniu właśnie się dowiedzieli. Jednak za nim dotrą na miejsce będą musieli zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu między innymi wysłannikami pradawnego zakonu, który bez przerwy ich śledzi jak również rozwiązać całą masę zagadek. Nie będzie to takie proste - na szczęście Viktor i Tim w trakcie swojej podróży poznają nowych przyjaciół, którzy pomogą im pokonać wszelkie przeszkody i stawić czoło wyzuwaniom. Nastolatkowie aby osiągnąć wspólny cel i pomóc braciom dostać się na wyspę, będą musieli nie tylko zaufać sobie, ucząc współpracy ale również pokazać na co ich stać .


Książka Rafała Bulskiego rozpoczyna się akcją, tak by zainteresować czytelnika już od pierwszych stron. Z każdą przeczytaną kolejną stroną, poznajemy nowe tajemnice. Najpierw akcja dzieje się w zupełnie zwyczajnym otoczeniu i rodzinnym gronie, potem na lotnisku, peronie, czy dziedzińcu starego średniowiecznego zamczyska - w jego wnętrzu jak i poza, tuż obok lub dookoła.... Pojawiają się włamywacze, bandyci, prawdziwe "typy spod ciemnej gwiazdy" ale i fantastyczne istoty spotykane najczęściej w baśniach jak wyglądem zbliżone do syren Amery, odpowiedniki elfów - Efary, podobni do krasnali Hubrysi, Gnole, Moreny, Trolle i cała masa innych przeróżnych stworzeń, które mimo iż mogą sprawiać wrażenie dobrze znanych, jednak tak naprawdę są zupełnie nowe - nieznane i zaskakujące z tytułową tajemniczą wyspą włącznie.


Jednak nie tylko Erna oraz baśniowe postacie są tutaj tajemnicze i zaskakujące. Zaskakująca jest także powieść. Biorąc "Ernę" do rąk i rozpoczynając jej lekturę, czytelnik może myśleć, że nic nie jest w stanie go zaskoczyć, to że książka będzie powielaniem tematu, schematów i tego co obecnie jest dostępne na rynku. Wszakże ciężko jest wymyślić coś nowego i niebanalnego a jednocześnie ciekawego - wciągającego. Mera czy syrena, Efara lub elf, Hubrysi i krasnale... Co to za różnica? Tak naprawdę to bez znaczenia... elf to elf a krasnal zawsze będzie krasnalem i jego nazwa nie ma tutaj znaczenia. W przypadku "Erny" to taki miszmasz wszystkiego, wydawać by się mogło, że kogiel-mogiel, który w połączeniu z dwójką chłopców i bandytami, nie pasują do siebie, dlatego powieść może się nie udać. A jednak... nic bardziej mylnego.


Autor sprawnie prowadzi narracje, umiejętnie łącząc ze sobą wszystkie poszczególne elementy a także gładko przechodząc z jednego wątku w kolejny i dokładając coraz to nowe. Wplata bohaterów w wir wydarzeń, jednocześnie dokładając "nowe". Nie czuć zgrzytów między wydarzeniami, zarówno bohaterowie jak i fantastyczne elementy nie stoją na uboczu a stanowią jedną całość. Wyraźnie czuć, że Rafał Bulski dokładnie przemyślał fabułę książki i przyłożył wszelkich starań aby rezultat był zadowalający. W powieści każdy element ma odpowiednio przypisane mu miejsce co może dawać poczucie naturalności oraz lekkości.


Akcja jest dynamiczna pełna zagadek, tajemnic oraz nieoczekiwanych zwrotów akcji. Nie brakuje zaskoczeń, interesujących bohaterów oraz żartów - zarówno słownych jak i sytuacyjnych. Sam styl jest lekki a język dość przystępny, dostosowany do nastolatka (mniej więcej szkoła podstawowa, może nawet mniej i wyżej). W rezultacie nim się obejrzymy jesteśmy wciągnięci w niesamowitą przygodę i z nowojorskiego osiedla a potem lotniska, przenosimy się na tajemniczą i spowitą mgłą baśniową Ernę, niczym do Narnii.


"Erna - nieplanowana przygoda" Rafała Bulskiego jest przykładem dobrze napisanej powieści, która mimo iż kierowana do młodszego odbiorcy płci męskiej, może zainteresować i wciągnąć czytelników w przeróżnej kategorii wiekowej oraz płci. Tych, które nie tylko dobrze bawią i dostarczają czystej rozrywki ale również pobudzają i rozwijają wyobraźnię. Pozwalają choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w baśniowe miejsca, gdzie czekają na nas fanatyczne przygody - nam dorosłym poczuć się jak dziecko, tak beztrosko i wesoło. Zachęcają do tego aby marzyć i śnić. Wyjść z domu w celu poszukiwania przygód, poznawania świata, doświadczaniu go i cieszenia się nim, bo przecież najlepsze przygody przeżywamy poza domem a prawdziwa przygoda czeka tuż za rogiem. W przypadku "Erny" otwarte zakończenie historii i rozpoczęcie nowego wątku, daje zapowiedź, że to jeszcze nie koniec tej fanatycznej przygody. A to, że powieść powstała z myślą i dla własnych dzieci, tylko dodaje jej walorów i wartości - bo nie ma nic piękniejszego niż tworzyć z miłością i dla kogoś.


42 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page