top of page
  • Aleksandra.Wen

"Exodus" - droga ku nowemu życiuTytuł: Exodus. Księga wyjścia Autor: Deborah Feldman

Tłumacz: Katarzyna Gucio Data wydania: 2021-06-16 Wydawca: Poradnia K ISBN: 9788366555068


Debora Feldman, autorka adaptowanego na popularny serial „Unorthodox” odeszła ze świata chasydów satmarskich na Williamsburgu. Ale co było potem? Jak to się stało, że w końcu znalazła swoje miejsce w Berlinie, że pisze, a my ją czytamy z zapartym tchem? O tym opowiada w kolejnej wydanej na polskim rynku książce.


Exodus to książka znacznie trudniejsza. Feldman opowiada już nie o świecie ortodoksyjnych Żydów, o rzeczach ciekawych, absurdalnych, bulwersujących. Nie ma egzotyki. Nie ma dziwnego, ale fascynującego, zamkniętego świata, do którego uchyla nam drzwi. Teraz konfrontujemy się z codzienną rzeczywistością, tą, którą znamy, a która nam samym daje popalić.


Pomyślmy o sytuacji Feldman. O tym, jak sami często czujemy się samotni i bezbronni, a przecież większość z nas, nawet jeśli przeżywa kryzys, wciąż żyje w swoim świecie. Po rozwodzie – wciąż mamy znajomych i rodzinę, albo chociaż znajomych z pracy. Po stracie pracy, zerwaniu kontaktów z rodziną – wciąż jesteśmy w tym samym świecie. Znamy utarte szlaki. Wiemy, jak się z nim poruszać, co możemy zrobić, żeby wydostać się ze swojej sytuacji, do kogo się zwrócić. Mimo to czasem jest bardzo, bardzo trudno. Wyobraźmy sobie więc autorkę. Młodą, ledwo dwudziestoparoletnią kobietę z dzieckiem na utrzymaniu, która trafia nagle do obcego świata. Wszystkie reguły, jakim podporządkowywała się całe życie przestają istnieć. Nie ma już ludzi, którzy kierowali jej życiem. To dobrze, wreszcie jest wolna. Ale jak poruszać się w tym nowym świecie? Co w ogóle zrobić z nowo nabytą wolnością? Co można z nią zrobić, a czego nie?


A przecież mówimy tylko o kwestiach praktycznych, o przeżyciu. Kolejne dręczące pytania dotyczą kwestii tożsamości. Feldman musi sobie zadać pytanie, kim naprawdę jest, skoro opuściła swój świat. Nadal Żydówką? Amerykanką? Europejką? Gdzie są jej korzenie? Jak powinna wychować swoje dziecko?


„Exodus” to książka inna niż „Unorthodox”. Nie jest lekturą dla spragnionych ciekawostek ze świata chasydów (w sumie nie była nią również poprzednia książka Feldman, ale mogła spełnić tę rolę). Tym czytelnikom polecam raczej „Ok, amen” Niny Solomin lub „Mazel tow” Margot J.S. Jednak dzięki literackiemu stylowi Feldman jej historię czyta się z zapartym tchem, nawet gdy pisze o tym, że martwi się, z czego opłacić czynsz. „Exodus” to prawdziwy dowód, że nie jest ona osobą, która zyskała popularność dzięki ciekawemu tematowi, ale prawdziwą pisarką, literatką, uważną obserwatorką rzeczywistości


AW

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page