top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Fantastyczne opowieści wigilijne"Tytuł: Fantastyczne opowieści wigilijne
Autor: opowiadania zbiorowe
Data wydania: 2020-11-24
Wydawnictwo: Zysk i ska
Liczba stron: 330
ISBN: 9788382020816
Moja ocena: 9/10

Mimo, że święta Bożego Narodzenia już dawno uległy powszechnej komercjalizacji, co roku czekam na nie z nieukrywaną przyjemnością. Ten magiczny czas zachęca również do sięgania po lektury, które są stricte związane ze świętami. Nie wiem jak Wy, ale ja nie potrafię czytać książek traktujących o klimacie bożonarodzeniowym, gdy na zewnątrz temperatura jest typowo letnia. Tym razem sięgnęłam po interesującą antologię, która ukazała się nakładem wydawnictwa Zysk i ska. Jak się okazało szeroko pojęta fantastyka i Boże Narodzenie mogą iść ze sobą w parze.


Fantastyczne opowieści wigilijne to trzynaście opowiadań, które z rozmachem wprowadzą czytelników w świąteczny nastrój i sprawią, że oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę stanie się jeszcze przyjemniejsze. Co ważne, czytelnicy dostają niepowtarzalną okazję poznania zarówno polskich jak i zagranicznych autorów zajmujących się fantastyką, m.in. Connie Willis, Mirosławy Sędzikowskiej, Joe Haldemana, Marka Oramusa, Orsona Scotta Carda czy Łukasza Orbitowskiego. Zdarza się, że po przeczytaniu wybranego opowiadania podejmuje się decyzję o tym, by głębiej zagłębić się w słowo pisane danego autora, i dzięki temu można zyskać kolejnego ulubionego pisarza.


Zdaję sobie sprawę, że antologię mają to do siebie, że nie wszystkie opowiadania mogą prezentować równy poziom. Na całe szczęście Fantastyczne opowieści wigilijne nie wpisują się w ten schemat i każdy czytający znajdzie tutaj coś dla siebie. Grzech nie skorzystać z zaproszenia, które obejmuje zarówno ziemię, jak i to, co poza nią. Historie zwarte w tej książce wywołują emocje, którym towarzyszą nie tylko śmiech, ale czasami dreszcze strachu czy wręcz groza. Wyobraźnia autorów wykracza poza schematy, dzięki czemu odbiorcy będą mogli przeżyć inwazję pozaziemskich istot, towarzyszyć w wędrówce Trzem Królom, zaprzyjaźnić się z dzieckiem pochodzącym z Marsa, czy czarodziejem, który bardzo przypomina świętego Mikołaja. Takie urozmaicenie sprawiło, że z satysfakcją przewracałam kolejne kartki książki i dawałam się porwać w ten fantastycznie przedstawiony świat.


Nie ukrywam, że wrażenie zrobiła na mnie również rewelacyjna oprawa antologii, która wydana jest w twardej oprawie z obwolutą i idealnie nadaje się na prezent, który – jestem pewna – będzie trafiony. Na samym zaś jej końcu przedstawione zostają krótkie sylwetki autorów przygotowane przez Piotra Gocieka, które nie tylko zawierają ciekawostki, ale także są zachętą do tego, by się z nimi bliżej zaznajomić.


Cieszę się, że mogłam być częścią tak rewelacyjnej fantastycznej przygody i każdego zachęcam do tego, był dał szansę Fantastycznym opowieściom wigilijnym.#Fantastyka #fantasy #sciencefiction


Autor: Monika MikłaszewskaZa możliwość zrecenzowania powieści dziękujemy wydawnictwu
9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page