top of page
  • Mary Bycowsky

„Finał girls. Ostatnie ocalałe” Grady HendrixTytuł: Final girls. Ostatnie ocalałe
Autor: Grady Hendrix
Data wydania: 2022-05-31
Liczba stron: 400
Wydawca: Zysk i S-ka
ISBN: 978-83-8202-563-7

Książka przedstawia losy „ostatnich ocalałych” - kobiet, które przetrwały atak mordercy niczym z horroru. Autor jest fanem i badaczem slasherów i sama powieść przypomina film z tego gatunku.

Wydarzenia poznajemy z perspektywy Lynette, która uczęszcza wraz z piątką równie doświadczonych przez los kobiet na comiesięczne spotkania grupy wsparcia. Wszystkie przeżyły traumę, a proces radzenia sobie z psychiką trwa już szesnaście lat. Obecnie głównym zmartwieniem Lynette jest fakt, że grupa terapeutyczna się rozpada. Przynajmniej do momentu, gdy jedna z uczestniczek ginie.

Mimo że bohaterka stworzyła sobie pancerne mieszkanie i obmyśliła liczne drogi ucieczki, morderca rusza także za nią. Czy Lynette uda się ponownie przetrwać? Czy psychopata zabije wszystkie „ocalałe”? Kto nim jest?

Akcja powieści toczy się niezwykle szybko i zgrabnie. Choć tematyką przypomina horror klasy B, nie przeszkadza jej to być literaturą klasy A. Nie nudzimy się podczas lektury, zwroty fabuły skutecznie przytwierdzają nas do książki. Autor zaskakuje do samego końca.

Ciekawym pomysłem jest zrobienie rośliny… praktycznie jednym z bohaterów. Lynette rozmawia z nią i taszczy ją ze sobą. Aż (w klimatach bądź co bądź filmowych) przypomina się „Leon zawodowiec”.

W lekturze nie brakuje inspirujących i dowartościowujących momentów i tekstów. Jedna z mentorek nauczyła Lynette powiedzenia:

„Jeden to zero, dwa to jeden” - które ma przypominać o posiadaniu zawsze alternatywnej metody (ucieczki, poradzenia sobie z danym problemem).

Wbrew pozorom sześć obcych i bardzo różniących się od siebie kobiet stworzyło przyjaźń, a nawet coś na kształt rodziny. Zostanie ona wystawiona na wiele prób - a czy przetrwa? Z jakim uszczerbkiem? - Musicie przeczytać, aby się dowiedzieć. A naprawdę warto. To książka nie tylko dla miłośników horrorów - to pełna akcji powieść przygodowa z psychopatycznymi mordercami i niestrudzonymi ofiarami w tle.

Na koniec zabawny cytat:

„Ktoś mi kiedyś powiedział, że żeby nie dać się zjeść niedźwiedziowi, wystarczy biec szybciej od swojego przyjaciela” - a jak mierzy się wyżej i chce pokonać bestię? Odsyłam do lektury!


66 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page