top of page
  • Zdjęcie autoraErvi

Fistaszki zebrane: 1991-1992 oraz 1993-1994 | Nasza Księgarnia

Zaktualizowano: 13 maj 2021

"Fistaszki zebrane" to polska edycja serii wydawniczej, której twórcą był Charles Schulz,. Stworzył on 17 897 odcinków przeróżnych historii, które w Polsce aktualnie są wydawane przez wydawnictwo Nasza Księgarnia. Nowy tom kolekcji pojawia się w Polsce dwa razy w roku a całość będzie liczyła 25 tomów - ostatni tom zostanie wydany w październiku 2021 roku

Na treść poszczególnych tomów składają się bardzo krótkie historyjki opisujące przygody bohaterów. Cykl tych przygód wyznacza każdy dzień i cztery pory roku, co jest związane z faktem iż były one publikowane w formie codziennej. Bohaterami wspomnianych historyjek są dzieci... i pies - Snoopy, którzy przeżywają różne przygody.


Fistaszki zebrane:1991-1992 jest 22 z kolei. Poza perypetii szkolnych, sportowych i zwyczajnej codzienności, nie zabraknie również i miłosnych historii. Serce naszych bohaterów zabije mocniej: Charliego do małej rudej dziewczynki, Patty i Marcie do Charliego, zmuszając go do wyboru między nimi dwiema, Marcie za pewnym asem lotnictwa z czasów pierwszej wojny światowej (ten przesadza z piwem korzennym) a Snoopy'ego do.... ciasteczek z czekoladą (uważajcie - to niebezpieczna obsesja).


Kolejny tom Fistaszków (Fistaszki zebrane: 1993-1994) tokolejne paski przestawiające zupełnie nowe przygody znanych bohaterów. Przeczytamy między innymi o tym jak Charlie Brown zaczyna chodzić na kurs tańca a niedługo potem zostaje zaproszony na bal zakochanych, Linus słyszy wyjące nocą kojoty a Snopyy? Snoopy pokazuje co potrafi i na co go stać w różnych dziedzinach życia i na różnych polach. Co z tego wyniknie? Z pewnością coś zaskakującego.


Humor zawarty w tych, krótkich historyjkach jest specyficzny, taki słodko-gorzki, okraszany ironią i sarkazmem a przedstawione sytuacje oddane realiom amerykańskim, co nie oznacza że w jakimś stopniu nie przeniesiemy ich do naszego kraju. Od razu można zauważyć, że autor był dobrym obserwatorem świata jak również był w stanie w dość przystępny - lekki, satyryczny czasem depresyjny jednak wiarygodny sposób przenieść to na papier. W rezultacie otrzymaliśmy rzeczywistość odbitą w krzywym zwierciadle okraszaną humorem, ironią oraz satyrą ale i mocno podszytą depresją.Shultz nie spłycił, nie koloryzował i nie upraszczał problemów z którymi borykają się zarówno dorośli jak i najmłodsi. Nie wmawiał, że świat jest prosty, lekki i wesoły. W jego króciutkich opowiastkach bohaterowie mają swoje wzloty i upadki. Mierzą się ze swymi słabościami i wadami, przezywają wielkie rozczarowania i gorzkie zawody a także muszą pokonywać przeszkody. Raz są radośni, innym razem nieszczęśliwi. Każdego dnia przeżywają własne rozterki, zmagają się ze zmartwieniami jak również soją przed wyborami jakie stawia przed nimi życie. Nie jest to banalna lektura a taka, która może skłonić do refleksji


19 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page