top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Galeria" Beata Woźniak, Daniel Koziarski


Tytuł: Galeria
Autorzy: Daniel Koziarski, Beata Woźniak
Data wydania: 2020-04-15
Liczba stron: 356
Wydawnictwo: Novae Res
Według statystyk galerie handlowe to miejsca najczęściej i najchętniej odwiedzane przez Polaków. Chodzimy tam nie tylko na zakupy, również na posiłki i szukając rozrywki. W głównej mierze właśnie tam odbywa się sporo spotkań. Nic więc dziwnego, że Daniel Koziarski i Beata Woźniak wybrali to miejsce, by ukazać losy stworzonych przez siebie bohaterów. 


Galeria to zbiór dwudziestu jeden opowiadań. Każde z nich opisuje historię innej osoby, a wspólne tło dla tych opowieści stanowi miejsce akcji, którym właśnie jest tytułowa galeria. Bohaterowie stworzeni przez autorów są ciekawi i zróżnicowani. Czytelnik ma więc okazję poznać osoby tęskniące za miłością, pragnące osiągnąć sukces, wielbicieli zwierząt, a także próbujące naprawić swe relacje z bliskimi. Przekrój charakterów i emocji jest ogromny, każdy w tym zbiorze znajdzie coś dla siebie. 


Przyznam, że nie jestem wielką zwolenniczką zbiorów opowiadań, jednak ten pozytywnie mnie zaskoczył. Jak to w zbiorach bywa, jedne opowiadania bardzo mi się spodobały, inne trochę mniej. Przede wszystkim zaskoczył mnie ładunek emocjonalny, jakim zostały przepełnione. Tych historii nie da się "połknąć" na raz i mimo, że wydawałoby się, że będzie to lekka i przyjemna lektura, nie do końca taką była. Historie bohaterów niejednokrotnie zmuszały do przemyśleń i refleksji. Szkoda, że część wątków została urwana bez dalszego wyjaśnienia. 


Ciekawym aspektem każdej z opowieści jest ukazanie jej z perspektywy dwóch osób. Autorzy nie oceniają, nie naprowadzają, pozostawiają czytelnikowi ocenę postępowania bohaterów. 


Zaskoczyła mnie ta książka. Spodziewałam się lekkiej opowiastki, czegoś w stylu Love Actually, gdzie ścieżki bohaterów ostatecznie przetną się ze sobą, a czytelnikowi zaserwowany zostanie happy end. Nic bardziej mylnego. Nie jest to absolutnie zarzutem z mojej strony. Autorzy bowiem stworzyli książkę, która zapada w pamięć i daje do myślenia. 

#novaeres #zbióropowiadań #powieśćobyczajowa


18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page