top of page
  • Zdjęcie autoraKlaudia Cebula

Garderoba, Jagna Ambroziak
Na początku trochę Wam zaspojleruję moją opinię, bo wiem, że wiele z Was nie jest przekonanych do literatury erotycznej. Ja czasem też nie, bo zbyt wiele w życiu przeczytałam złych książek z tej kategorii. Muszę jednak przyznać, że ta jest po prostu świetna. Dodam tylko jeszcze, że Jagna Ambroziak od razu z najwyższej półki zadebiutowała na rynku wydawniczym.


"Garderoba" to historia o młodej, dwudziestoletniej żydówce Jael. Dziewczyna dzięki zamożnym rodzicom przeprowadza się z Tel Awiwu, by rozpocząć studia w Paryżu na kierunku historii sztuki. Jael pragnie wykreować nową siebie. Zaczyna nową kartę w życiu i chce zapomnieć o swojej przeszłości, ale nie o korzeniach.


By zrozumieć historię Jael należy cofnąć się do jej dzieciństwa. Wychowana w domu, gdzie ojciec był tyranem, profesorem na uniwersytecie, przekonanym o swojej wszechwiedzy. Na każdym kroku poniżał Eli, matkę Jael. Na wszelkich możliwych imprezach rodzinnych i towarzyskich poniżał kobietę, dając jej do zrozumienia jak mało wartościowym jest gównem. Nie boję się użyć tego słowa, w powieści znajdziecie o wiele gorsze epitety, którymi rzucał ojciec dziewczyny. Jej matka była znerwicowaną, ale piękną kobietą. Miała klasę i potrafiła wzbudzić zainteresowanie mężczyzn. Niestety kobieta była alkoholiczką a jej ciągłe pijaństwo doprowadzało do patologicznego traktowania córki. Prawdopodobnie dlatego, że była zbyt mocno podobna do swojej babki. Matka potrafiła w towarzystwie obrażać Jael, że ma tak samo szeroką dupę jak babka, a to był jeden z mniej drastycznych czynów wobec dziewczynki. Kobieta znęcała się nad córką, obwiniając ją o problemy w małżeństwie. Potrafiła nocą podczas upojenia alkoholowego wyciągnąć dziewczynkę z łóżka i spuścić jej lanie. Wieczna dezaprobata w oczach matki sprawiła, że Jael stała się zamkniętą i skrytą dziewczynką.


Przyjaciółką Jael stała się babcia Miriam, która jako jedyna rozumiała, co czuje dorastająca dziewczyna. To przed nią mogła się otworzyć, a babcia była wyjątkowo mądrą kobietą, która przekazła Jael wiele cennych rad. Wtedy ta mała dziewczynka nie wszystkie z nich rozumiała, teraz po latach przychodzą one we wspomnieniach i dają siłę, by stawić czoło samej sobie.


Jael to postać wyjątkowo barwna. Już od najmłodszych lat przejawiała poczucie dobrego stylu, umiała dopierać dodatki do strojów, czym próbowała zaimponować matce, zapatrzonej w własny wygląd. Namiętnie wycinała fragmenty "Vogue" i oglądała stylizacje.


Dziś Jael chce rozprawić sie z demonami przeszłości i uciec od problemów. Chce dać się poznać nowym znajomym, jako wartościowa osoba. Niestety na swojej drodze w Paryżu napotyka żydowskich znajomych rodziny, którzy skutecznie jej to utrudniają.


Na wernisażu dziewczyna poznaje bogatego i wpływowego mężczyznę Roberta. Pożądanie, które między nimi elektryzuje doprowadza do gorącego romansu. Jael jest kobietą świadomą swego ciała, doskonale wie, czego potrzebuje w łóżku a Robert z chęcią spełnia jej fantazje. Robert to jednak typowy bawidamek. Stawka jest wysoka, jeśli chcecie się przekonać, czy Jael wyjdzie z tego romansu cało, czy jednak demony przeszłości wezmą górę i znów ktoś skrzywdzi tę biedną, małą dziewczynkę, która w niej tkwi - musicie przeczytać tę powieść.


To nie jest typowy romans i erotyk, to elektryzująca powieść z fantastycznie ułożonymi wątkami, które retrospekcją przenikają przez świadomość dziewczyny. To wszystko dzieje się teraz tu w Paryżu, ale i w mieszkaniu w Tel Awiwe, gdzie domowa patologia depcze psychikę Jael.


W powieści znajdziecie wiele mistycznych przemyśleń i głębokich historii. Na duże uznanie zasługuje tu kreacja Miriam, babcia dziewczyny swą mądrością przebija na głowę tę małostkową rodzinę. Naprawdę ogromną część tej książki stanowi bardzo rozbudowana psychologicznie mapa, dzięki której możemy wniknąć w świadomość Jael. Ale też ogromną część książki stanowią erotyczne fantazje, więc dla wszystkich, którzy uwielbiają literaturę erotyczną z nutą pikanterii ale nie prostego wulgaryzmu, będzie to naprawdę perełka. Mnie bardzo przypadła do gustu ta powieść.


Jagna Ambroziak powieścią "Garderoba" zadebiutowała na rynku wydawniczym. Można spodziewać się, że kolejne jej książki będą równie udane. "Garderoba" to powieść o trudnym dzieciństwie, kulturze żydowskiej, o pragnieniu, które tkwi w nas, ale możemy je zrealizować dopiero, gdy przetniemy pępowinę, która łączy z toksycznymi rodzicami. Najlepsza książka z wątkiem erotycznym jaką udało mi się przeczytać!


Moja ocena: 10/10

Zrecenzowała Klaudia Cebula


13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page