top of page
  • Aga K.

"Garderoba królowej. Historia Elżbiety II i jej strojów" Julia Golding, Kate Hindley


tytuł: "Garderoba królowej. Historia Elżbiety II i jej strojów"
autor: Julia Golding 
ilustrator: Kate Hindley
tłumaczenie: Ewa Horodyska
data wydania: 2022-11-22
wydawca: Zysk i S-ka
liczba stron: 40
ISBN: 978-83-8202-782-2

Od dawna interesują mnie różne rodziny królewskie i ogólnie tematyka monarchii, najchętniej jednak czytam na temat tej brytyjskiej. O historii royal family wiem już co nie co, podobnie jak o postaci zmarłej w ubiegłym roku królowej Elżbiety. Niewiele wiem natomiast o jej... garderobie, stąd zaciekawił mnie tytuł nowej propozycji od Wydawnictwa Zysk - "Garderoba królowej".

Zanim jednak zacznę opowiadać o treści, chciałbym zwrócić uwagę na formę, a więc na to jak przepięknie i uroczo prezentuje się ta książka. Została wydana w nieco większym formacie, ma fantastyczną, bogatą, złoconą oprawę, dopasowaną wyklejkę i piękne ilustracje, idealnie odwzorowujące stroje monarchini. Ogólnie warstwa wizualna stanowi tu idealne dopełnienie treści, zachwyca i ciekawi.


Cała książeczka jest sympatyczna, prosta, choć może nieco chaotyczna. Dorosły przeczyta ją w kilkanaście minut, dziecku zapewni ona troszkę dłuższą rozrywkę. To bardzo mocno skondensowana wersja historii długiego życia i panowania królowej Elżbiety II, z naciskiem na jej szczególną, barwną garderobę. Zaczyna się od narodzin i pierwszego ważnego ubioru małej córki księcia Yorku - od sukienki chrzcielnej, następnie mamy szybki przegląd znaczących strojów i klejnotów królowej, wraz z opisem konkretnych wydarzeń z jej życia. Zawiera również ciekawostki dotyczące tej tematyki, na przykład ile waży korona.

Jest to publikacja skierowana do dzieci, co wyjaśnia jej prostotę, lekkość i skrótowość. Dorośli docenią jednak pomysł, urok całej tej opowiastki i przepiękną warstwę wizualną. Ja sama z kolei chętnie bym poczytała rozbudowaną wersję tej książki - bogato ilustrowaną opowieść o garderobie królowej w wersji dla dorosłych czytelników - znaczenie strojów, historię ich pochodzenia etc.

Książkę jako całość oceniam bardzo pozytywnie - nie dowiedziałam się może z niej niczego nowego, ale podoba mi się, że dzieciaki w tak przystępny sposób mogą dowiedzieć się więcej o postaci najdłużej panującej monarchini, a i sama ta lektura była dla mnie po prostu miłą, choć króciutką rozrywką. Polecam więc "Garderobę królowej" rodzicom, którzy chcą w sposób lekki i przyjemny zapoznać dzieci z ciekawym fragmentem historii Wielkiej Brytanii i świata, jakim było panowanie królowej Elżbiety II.


Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Zysk i S-ka - serdecznie dziękuję za egzemplarz tej uroczej książeczki.#literaturadziecięca #wydawnictwozyskiska #elżbietaII #współpracareklamowa #współpracabarterowa

58 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page