top of page
  • Mary Bycowsky

„Gdzie jest skrzynia z karabinami? Artur PacułaTytuł: Gdzie jest skrzynia z karabinami
Autor: Artur Pacuła
Data wydania: 2021-05-19
Liczba stron: 512
Wydawca: Oficyna 4eM
ISBN: 9788366242494

„Gdzie jest skrzynia z karabinami?” to druga cześć cyklu o przygodach nastolatków, którzy rozwiązują tajemnice z przeszłości. W tym tomie, jak sam tytuł wskazuje, poszukiwać będą zaginionej broni.

Tym razem akcja dzieje się na Śląsku. Igor, nieoficjalny przywódca całej bandy ma spędzić dwa tygodnie u wujka w Katowicach. Jest tym faktem wręcz załamany, bo nie wyobraża sobie wakacji w mieście. Zwłaszcza po tak owocnym obozie wspinaczkowym, który dopiero się skończył.

Po przybyciu na miejsce jednak szybko zapoznaje się z lokalnymi rówieśnikami, których pasją jest piłka nożna (już po okładce widać, że football będzie tematem przewodnim). Szczególnie zaprzyjaźnią się z Krzyśkiem, który wraz z dziadkiem mieszka w tej samej klatce. Sława zdobyta dzięki odkryciu skarbu na obozie sprawia, że Krzysiek prosi Igora o pomoc. Jego pradziadek ukrył gdzieś, po powstaniach śląskich, skrzynię z karabinami, a później zaginął na wojnie i wszelki ślad się urwał. Chłopcu nie trzeba tego dwa razy powtarzać. Zabiera się za rozwikłanie zagadki, a jak się wkrótce okaże, pomoże mu ekipa wspinaczkowa z poprzedniej części.

Fajnie, że autor pozwolił na ponowne spotkanie przyjaciół, choć początkowo wcale się na to nie zanosi. Uzupełniają się oni jako drużyna grająca do jednej bramki. Miras, w gorącej wodzie kąpany, nie zastanawia się wiele, tylko działa. Ala za to jest odpowiedzialna za technologię. Każdy ma swoją funkcję.

W tej części także niezwykle istotny jest rys historyczny. Tym razem w największym stopniu odpowiada za niego dziadek Rudolf, dziarski i sympatyczny osiemdziesięciolatek. Ogólnie wszyscy bohaterowie budzą pozytywne odczucia (poza rasowymi czarnymi charakterami oczywiście).

W książce mamy ogrom gwary śląskiej. Katowiczanie nie przejmują się obecnością goroli i na szczęście na dole strony co bardziej skomplikowane zwroty czy słówka są przetłumaczone na polski.

Ponownie na kartach goszczą czarno-białe grafiki. Tym razem jednak poza pełnymi znajdują się mniejsze, takie na pół strony. Niezmiennie umilają czytanie.

Podczas lektury poznamy także sporo wiedzy z dziedziny geografii Polski, nie tylko Śląska. Bohaterowie bowiem przemieszczają się, aby dotrzeć finalnie do Katowic.

Autor porusza trudne i ważne tematy, wręcz polityczne. O stosunku Polaków do rodaków służących w Wermachcie, czy historycznego traktowania polskich obywateli przez Francuzów. Książka jest ogromną lekcją historii pod przykrywką młodzieżowej powieści.

Zaznaczone zostaje także zjawisko tzw. bullyingu, czyli przemocy rówieśniczej. Także tej podwórkowej i bójek osiedlowych.

Ponowne spotkanie gangu jest pretekstem nie tylko do przyjemnego spędzenia czasu na lekturze, ale tez do doedukowania czytelnika. Z pewnością młodzież może wiele wynieść z zetknięcia się z prozą Artura Pacuły, a i dorosły się nie znudzi. Zwłaszcza, że w tej części jest jeszcze bardziej sensacyjnie i niebezpiecznie niż w poprzedniej. W końcu tytułowe karabiny zobowiązują.

Ze swojej strony gorąco polecam i jeśli spodoba Wam się seria, spieszę donieść, że dostępny jest też trzeci tom - „Gdzie jest dukat króla Zygmunta?”.

22 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page