top of page
  • Zdjęcie autoraŁukasz Szczygło

Historia Tajnych Akcji CIA – Zaskocz, Zabij, zniknij recenzja

Zaktualizowano: 24 lis 2021


Dzięki ustawie Feeedom Information Act ( ustawie o dostępie do informacji) oraz rozmowom z wysokimi urzędnikami Anna Jacobsen napisała książkę, która ukazuje w pełni działalność CIA. Niedawno odtajnione dokumenty ukazują ogromną skalę przewrotów politycznych i zabójstw na zlecenie. To książka obok której nikt kogo fascynują działania wywiadowcze nie może przejść obojętnie.

Autorka książki w wyniku rzetelnej pracy dziennikarskiej opisuje "narodziny", pierwsze akcje oraz ogół działania CIA na całym świecie. Nie skupia się jednak na tym co oficjalnie jest celem agencji (czyli działaniach wywiadowczy) ale ukazuje najciemniejszą stronę organizacji - między innymi sabotaż oraz morderstwa na zlecenie. Jej wiedzę na wyżej wymienione tematy wykorzystują producenci programów telewizyjnych poruszających problematykę służb specjalnych. Zaskocz Zabij Zniknij jest pierwszą książką autorki , która ukazała się w języku polskim, lecz mam nadzieję że nie ostatnią.

Książka zaczyna się od właściwie od przedstawienia nam bardzo prostego faktu – w polityce zagranicznej władze każdego państwa miały zawsze dwie możliwości działania: dyplomację lub wojnę. Około 100 lat temu pojawiła się opcja trzecia -załatwienie problemu tak aby nigdy nie ujrzało to światła dziennego. Autorka pokrótce przedstawia, narodziny jednej z największych agencji wywiadowczych świata oraz jej działalność na przełomie całego wieku. Anna Jacobsen rzuca nowe światło na działania CIA między innymi w Gwatemali, Iranie, Wietnamie, Laosie, Kubie, Dominikanie i innych. Dowiemy się jak działa poza granicami własnego kraju prowadzenie sabotażu, partyzantki czy przewrotów politycznych. Wszystko to oczywiście często było utajnione przed samym prezydentem USA, aby w razie wpadki wyprzeć się wszystkiego.

Nie jest to więc powieść szpiegowska i historie niczym u Iana Fleminga, ale zbiór rzetelnej pracy, studiowania faktów i przeprowadzania wywiadów. Znajdziemy tu wypowiedzi dyplomatów, ale także anonimowych oficerów wykonujących niegdyś akcje na wrogim terytorium.

Czy wiec kupić „Zaskocz, Zabij, Zniknij” ? Odpowiedź wydaje się prosta- jeśli interesujesz się historią tajnych działań, lubisz czytać literaturę faktu lub po prostu masz słabość do tematów militarystycznych to jest pozycja dla ciebie. Jeżeli jednak liczysz na opowieści w stylu Jamesa Bonda – szybkie auta, wybuchające parasolki i pół nagie kobiety to się się zawiedziesz.

Chciałbym podziękować domu wydawniczemu Rebis za egzemplarz recenzencki i mam cichą nadzieję, że zdecydują się wydać pozostałe dzieła autorki.


10/10


26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page