top of page
  • Aleksandra.Wen

Jak napisać kryminał

Zaktualizowano: 21 lip 2021Tytuł: Kompendium wiedzy dla autorów kryminałów Autor: Margota Kott Data wydania: 2021-04-27 Liczba stron: 378 Wydawca: Novae Res ISBN: 9788382193268


Przyznam, że do kompendium autorstwa Margoty Kott podchodziłam z pewną rezerwą. Teraz mi głupio, bo dałam się złapać w pułapkę dość prostego, acz nielogicznego myślenia. Ale o tym zaraz.


„Kompendium wiedzy dla autorów kryminałów” to poradnik skierowany do osób, które chciałyby skupić się na tym konkretnym gatunku literackim. Książka podzielona jest na dwie części: w pierwszej połowie autorka skupia się na technikaliach dotyczących pisania w ogóle – budowaniu fabuły, postaci itp. – w drugiej zaś – na szczegółach kryminalistycznych, dotyczących pracy policji, profilowania i ogólnie całej wiedzy, której brak może pogrążyć nawet dobrze napisaną powieść. W pierwszej części autorka podaje ponadto przykłady z literatury kryminalnej, dzięki czemu czytelnikowi łatwiej przyswoić sobie (i rozpoznać u innych) pewne chwyty.


Teraz trochę więcej o pułapce. Oczywiście pierwsza myśl: nie znam tej autorki, a skoro nie odniosła wielkiego sukcesu, to może nie warto jej ufać... Cóz, nie każdy moze być Stephenem Kingiem i pisać z prędkością karabinu maszynowego w każdym możliwym gatunku literatury popularnej plus jeszcze poradniki, jak pisać. Tu jest Polska, tu z samego pisania kryminałów może się utrzymać pewnie Remigiusz Mróz i parę innych osób. I kolejna, ważniejsza sprawa: to, że ktoś umie pisać dobre kryminały, nie znaczy, że jest w stanie tę wiedzę przekazywać innym. Nie czytałam żadnego kryminału Margoty Kott, ale muszę przyznać, że z poradnikami radzi sobie naprawdę dobrze. Poza tym musiała wykonać naprawdę dużą pracę, by zgromadzić i skompilować wszystkie informacje. Przy tym oparła się pokusie częstego u wielu autorów non fiction odbiegania od tematu – zwłaszcza w pierwszej części, czyli np. wywodów o pisaniu literatury innego gatunku, których nijak nie można zastosować do kryminałów.


Czy ta książka zrobi z ciebie autora/kę kryminałów? Oczywiście nie ma jednej drogi. Jedni po prostu mają taki dar, że po tym jak naczytali się książek i naoglądali filmów potrafią idealnie zaplanować dobrą fabułę i zbudować wiarygodnych bohaterów. Jeszcze inni nic nie planują, po prostu idą na żywioł. A jeszcze inni potrzebują warsztatu – studiów kreatywnego pisania, kursów, poradników. Czy któraś droga jest lepsza? Bardziej wartościowa? Świadczy o talencie autora lub autorki? Oczywiście, że nie. Każdemu według jego potrzeb. Może i nie jest to nowatorskie i oryginalne podejście do tematu, autorka zbiera bowiem informacje potrzebne w tej konkretnej dziedzinie i kompiluje je w całość, ale jeśli planujesz rozwijać się w tym konkretnym kierunku – ta książka jest dla ciebie. Nie musisz już spędzać kolejnych godzin w internecie robiąc research odnośnie objawów zatrucia wilczą jagodą albo działania Child Alert – Margota Kott zrobiła to za ciebie, możesz spokojnie zasiąść do pisania.


AW

19 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page