top of page
  • Mary Bycowsky

„Jedyny prawdziwy król” Soman Chainani
Tytuł: Jedyny prawdziwy król
Autor: Soman Chainani
Data wydania: 2021-08-11
Liczba stron: 496
Wydawca: Jaguar
ISBN: 9788382660043

„Jedyny prawdziwy król” to szósta już cześć serii książek o Akademii Dobra i Zła. Mogę śmiało stwierdzić, że cykl „cierpi” na syndrom „Mody na sukces” - można pominąć kilka odcinków/tomów, a i tak wie się o co chodzi. Autor dopilnował, aby w kilku pierwszych rozdziałach przybliżyć czytelnikowi zastaną sytuację.

A dzieje się sporo. Bezkresną Puszczę zalała trwoga. Rihan ma wkrótce poślubić księżniczkę Sofię na zamku Kamelot. Doprowadzi to do przejęcia mocy Baśniarza. Nie można do tego dopuścić! Czy wiedźmy i reszta pozytywnych bohaterów sobie z tym wyzwaniem poradzą? Jaki czar rzucono na księżniczkę Sofię?

Autor stworzył obszerny, bajkowy świat, w którym widać gołym okiem klasyczne wpływy literatury fantasy. Merlin, Robin Hood, chatki z piernika - czegóż tu nie ma! I wszystko pachnie świeżością, a nie odgrzewanym kotletem. Ogromna fantazja pisarza kipi wprost z każdej strony książki.

Powieść upiększają dodatkowo piękne i dopracowane czarno-białe ilustracje, które znajdziemy na początku każdego rozdziału. Te zaś są wyważone - maja odpowiednią długość i dynamikę.

Można zaryzykować stwierdzenie, że rozbudowany, baśniowy świat jest bliźniaczo podobny do realnego. Do współczesnej Polski wręcz.

Przytoczę chociażby magitransmisje z koronacji, obwieszczenia dla ludu niczym orędzie prezydenta jedynie słusznej władzy, czy reporterkę, reprezentującą „Tygodnik Wzgórz Banialuki”. Brzmi znajomo?

Przy czytaniu, czeka Was ogromna dawka magii - przygotujcie się na nią. Akcja zaś prowadzona jest na tyle sprawnie, że mnogość postaci i wydarzeń nie wprowadza chaosu, nie nuży, nie spowalnia tempa czytania.

„Jedyny prawdziwy król” jakością koresponduje z takimi klasykami, jak „Baśniobór”. Kiedy tylko będziecie gotowi na przygodę, sięgajcie śmiało - to już ostatni tom i nie warto go sobie odpuścić. Tym bardziej, że lektura to zacna i przyjemna.


23 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page