top of page
  • Mary Bycowsky

„Jej ostatnie wakacje” C. L. TaylorTytuł: Jej ostatnie wakacje
Autor: C. L. Taylor
Data wydania: 2022-06-01
Liczba stron: 416
Wydawca: Albatros
ISBN:9788382159691

C.L. Taylor puka do naszych drzwi z nowym thrillerem, który jest równie dobry, jak poprzednie książki autorki, a może nawet… lepszy?

Fran jest nauczycielką po pięćdziesiątce. Ma apodyktyczną matkę i schorowanego ojca. Do niedawna miała też siostrę. Według prawa Jenny popełniła samobójstwo skacząc z klifu dwa lata temu. Była na obozie terapeutycznym Lekarza Dusz. Zmarły na nim dwie osoby, organizator trafił do więzienia, a siostra Fran… zniknęła.

Rodzina chce poznać prawdę, a okazją do tego wydaje się być nowy turnus Lekarza Dusz, który odsiedział wyrok. Matka zapisuje na niego Fran, która ma za zadanie zdobyć jak najwiecej informacji o siostrze. Zwłaszcza, że uczestniczą w nim osoby z poprzedniego obozu… co się stało z Jenny?

„Jej ostatnie wakacje” to książka niezmiernie wciągająca. Napisana przystępnym językiem, dobrym tempem - czytanie jej to prawdziwa przyjemność. Zarazem mnogość tajemnic i ich odkrywanie jest dla czytelnika niemałą frajdą.

To taki pozorowany thriller, bowiem właśnie stylem pisania bardziej przypomina rasowy kryminał. Fran, pod przykrywką, prowadzi śledztwo w trakcie trwania zgrupowania. Nie może zdradzić kim naprawdę jest, a dla dobra dochodzenia musi przepytywać i podpuszczać pozostałych bohaterów niczym zawodowy detektyw.

W powieści znajdziemy także sporo wątków feministycznych: o tym co wypada kobietom, o trudnościach w zaistnieniu jako kobieta, nie równych szansach na zrobienie kariery.

Książka bynajmniej nie jest ciężka, czy mroczna. I mimo że opowiada o dramatycznych wydarzeniach, ma w sobie pewną lekkość. Może to wakacyjna atmosfera, może postać głównej bohaterki - jej dystans, a może celowy zamysł autorki. „Jej ostatnie wakacje” to takie „Przygody z duchami” w wersji dla dorosłych i ze śmiercią w tle.

Dla mnie to najlepsza książka Taylor, przeczytana w tempie ekspresowym. W swoim gatunku zasługuje na notę 10/10.

50 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page