top of page
  • mkcelinska

Jej słowa, jego czyny - Agnieszka MalinowskaWydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2021-04-19
Liczba stron: 258
ISBN: 9788382192650

Ona pisze o morderstwach, on je popełnia. Czym jest moralne morderstwo? Zuzanna całe studia poświęciła pracy naukowej nad etyką zabijania. Teraz, kiedy została autorką kryminałów, próbuje udowodnić swoje tezy o moralnym zabójcy. Nagle w jej życiu pojawia się mężczyzna, który ma wobec niej niebezpieczne zamiary: otrzymał zlecenie, by za wszelką cenę doprowadzić kobietę do swojego szefa. Czy Robert okaże się jednym z tych zabójców, o których nieustannie rozmyśla Zuzanna? Dlaczego zabija? Czy będzie potrafił przestać, kiedy w tej precyzyjnie zaplanowanej rozgrywce pojawi się miłość?


Na wstępie powiem, że czytając zdanie „Ona pisze o morderstwach, on je popełnia.” na okładce książki, byłam pewna, że Zuzanna i Robert są parą, w której on zabija ludzi by dać jej więcej wątków do książek. Albo że Zuzanna pisze kryminały, a zakochany w niej psychofan Robert uśmierca ludzi zgodnie z tym, co w swojej książce napisała Zuzanna. Oh jakże się myliłam!


Zuzanna jest autorką kryminałów, którą szczególnie interesuje tematyka etyki zabijania i zastanawianie się nad tym, czy istnieje moralny zabójca.


„Zdarzyło mi się w swoich rozważaniach literackich zabijać ludzi, z tego żyję. Ale nigdy nie patrzyłam na to przez pryzmat filozoficznych rozważań o konflikcie moralnym. Jednostkowy wybór dokonania zbrodni nie ciąży na ciele, a jedynie na umyśle, dlatego uważam, że realne jest dokonanie zbrodni doskonałej, ponieważ istnieją umysły doskonałe. Pytanie, co z sumieniem i wartościami moralnymi. Czy jesteśmy ich pozbawieni skoro zabijamy? A jeśli zabijamy tylko w dziełach literackich, to jak głęboko jesteśmy pozbawieni moralności?”

Gdy spotyka Roberta, jej życie wywraca się o 180’ i trzeba przyznać, że po spokojnych początkach lektury, od połowy książki akcja biegnie bardzo szybko, by zaskakująco się zakończyć. Młoda dziewczyna staje się celem mafii, choć niektórzy jej członkowie mają wobec niej inne zamiary niż Robert, który w dziewczynie zakochuje się i pragnie dla niej zmienić swoje życie. Jakie tajemnice skrywa Robert? Czy Zuzanna jest bezpieczna w ramionach gangstera?


W książce bardzo podobał mi się podział na fragmenty opowiadane przez Zuzę i Roberta. Pozwoliło to spojrzeć na wszystkie wydarzenia z zupełnie innej strony, ponieważ każdy z bohaterów niektóre sytuacje widział inaczej, odczuwał inne emocje i myślał o innych konsekwencjach. Książka jest bardzo krótka, czyta się ją szybko i sprawia, że z niecierpliwością będziemy czekać na kontynuację. Styl autorki jest bardzo przyjemny, nieprzesadzony, nie ma też zbyt wiele postaci, dzięki czemu możemy się skupić na fabule, a nie na rozróżnianiu wszystkich występujących w książce osób. Nie do końca zgodzę się z tym, że książka jest kryminałem, ale pomimo tego czyta się ją bardzo dobrze i przyjemnie. Idealna i lekka na jedno popołudnie.


Moja ocena: 7/10


14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page