top of page
  • mkcelinska

Jestem otchłanią - Donato Carrisi


Wydawnictwo: Albatros
Tytuł oryginału: Io sono l'abisso
Data wydania: 2022-04-27
Liczba stron: 352
ISBN: 9788382158953

MROCZNY THRILLER CZOŁOWEGO WŁOSKIEGO AUTORA KRYMINAŁÓW.
Po „Domu głosów”, który zahipnotyzował czytelników, Donato Carrisi stawia przed nimi nowe wyzwanie: podróż w czarną otchłań, która jest w każdym z nas.
„Śmieci wyrzucane przez człowieka opowiadają jego prawdziwą historię. Bo, w przeciwieństwie do ludzi, śmieci nie kłamią”.
Sprzątający mężczyzna wie, że właśnie w tym, co ludzie wyrzucają, kryją się ich najgłębsze sekrety. A on umie interpretować każdy wyrzucony do kosza przedmiot. I potrafi je wykorzystywać do znajdowania swoich ofiar.
Żyje zgodnie z utrwalonym rytmem, bo jedynie w ten sposób może pozostać niewidzialny, być cieniem na obrzeżach świata. Tylko w rzadkie, ale jakże pamiętne wieczory pozwala sobie na odstępstwa od swoich nawyków.
Wszystko zmienia się, gdy na widok tonącej dziewczynki nie może się oprzeć impulsowi i ratuje jej życie, a tym samym naraża się na to, że przestanie być niewidzialnym, oraz na gniew człowieka ukrywającego się za zielonymi drzwiami.
Największym jednak zagrożeniem jest to, że uratowana dziewczynka ściąga na niego uwagę kobiety, kto nie spocznie, dopóki nie wypełni swojej misji. I jest coraz bliżej.


Mistrz thrillera wraca do nas z kolejną propozycją. Z książką, która wywołuje zdenerwowanie, współczucie, złość, strach. Taka mieszanka emocji składa się na dobry bestseller. Czujemy dyskomfort, mamy ochotę by wejść w środek akcji, chcemy stać się jej częścią pomimo tego, że się boimy.

Tematem przewodnim tej lektury jest przemoc, której doświadcza w przeszłości główny bohater, a także konsekwencje tej przemocy w jego dorosłym życiu. Wszystko zaczyna się zmieniać, gdy morderca, zamiast zabijać, ratuje komuś życie. Książka to studium psychologiczne maltretowanego dziecka, chłopca, który nie dostał znikąd pomocy. Gdy w domu pojawiali się kolejni kochankowie matki, gdy był głodny, zmarznięty i bity, nie było nikogo obok niego, kto wyciągnąłby do niego przyjazną dłoń. Bohater stara się być niewidzialny, przenikać po osiedlu, nie zwracać niczyjej uwagi. W życiu towarzyszy mu Micky – postać obecna tylko w głowie Sprzątacza.


„Jestem otchłanią” to książka o patologicznym domu, w którym wychowywał się mały chłopiec. Dziś, dorosły mężczyzna, pracuje jako sprzątacz i tak jest przedstawiany w lekturze. Oprócz opróżniania przydomowych śmietników, bohater co jakiś czas weryfikuje, co w odpadach niektórych osób się znajduje – chętnie tworzy ich profile, analizując co wyrzucają do śmieci. Zastanów się, Czytelniku, jaką historię opowiadają Twoje śmieci? Co najczęściej się w nich znajduje? Czy ktoś taki jak główny bohater, byłby w stanie wyczytać z nich Twoją historię? Autor pisze, że historia oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Czy wyrzucając worek ze śmieciami kiedykolwiek zastanawialiście się, czy ktoś z nich później nie grzebie?


W lekturze pojawia się też Łowczyni Much, kobieta, która stara się pomóc innym, doświadczonym przez przemoc żonom, kochankom, siostrom i córkom. Jej działania to nie tylko pomoc maltretowanym kobietom, ale również ma to pomóc samej Łowczyni Much, która stara się zapomnieć o własnej przeszłości.


Najnowszy kryminał Donato Carrisiego jest mocny, smutny, przerażający. I zdecydowanie wart polecenia.


Moja ocena: 9/10

57 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page