top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Kłopot sówki Elwirki" Piotr Haftek, Anna Szymeczek-PrzybyłoTytuł: Kłopot sówki Elwirki
Autorzy: Piotr Haftek i Anna Szymeczek-Przybyło
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 40
Wydawca: Wydawnictwo Agrafka
ISBN: 978-83-66915-01-5

Coraz częściej spotykam się z głosami, że samotność staje się kolejną epidemią. Żyjemy w grupach, ale obok siebie, często nie znamy swoich sąsiadów, mimo że mijamy się na klatce w bloku. To odosobnienie spotęgowała pandemia i trwająca miesiącami kwarantanna. Samotność to ciężki temat, taki którego wolimy na co dzień unikać, zamiatać pod dywan. Jednak to uczucie dotyka nie tylko osoby starsze, dorosłych, lecz bardzo często również dzieci. Piotr Haftek i Anna Szymeczek-Przybyło podjęli temat samotności w książeczce Kłopot sówki Elwirki.


Książeczka opowiada o losach smutnej i opuszczonej sówki, która w skutek działań ludzkich straciła rodziców. Żyjąc na skraju lasu, nie wiedziała czy jeszcze kiedyś spotka przyjaciela. Wtedy pomocną dłoń wyciągnęły do niej leśne zwierzęta i postanowiły przygarnąć ją do siebie.Kłopot sówki Elwirki to przyjemna rymowanka pokazująca maluchom siłę empatii. To książeczka ukazująca jak ważne jest w życiu wsparcie innych. Dzięki leśnym kolegom sówka nie była już dalej samotna, odnalazła nowe miejsce w świecie.


Książeczka czaruje ślicznymi ilustracjami. Znajdują się one na każdej stronie i pojawiają nie tylko jako grafika lecz również jako tło tekstu. Litery są wyraźne, a tekst ciekawy dla dziecka. Ubolewam jednak nad pojawiającymi się literówkami. Kolejną wadą jest dla mnie również forma wydania. Książeczka idealnie nada się dla malucha, a co za tym idzie, aż się prosi by wydano

ją na twardszym, kartonowym papierze. Forma broszurowa w jakiej ją wydrukowano jest za miękka dla małych rączek.


Bardzo spodobała mi się końcowa karta, na której znajdziemy opis zwierząt występujących w bajce oraz sówkę do pokolorowania. To ciekawy pomysł.


Sówkę Elwirkę i jej przyjaciół polubiłam zarówno ja, jak i moje dzieci. Miło spędziliśmy czas podczas lektury tej książeczki.

Monika Ryk

13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page