top of page
  • Katarzyna Horodecka

"Kawka Pająk Mokoszy" Adam Kaczmarczyk

Tytuł: Kawka Pająk Mokoszy
Autor: Adam Kaczmarczyk
Wydawca: JACKDAW-Adam Kaczmarczyk
ISBN: 978-83-67438-00-1

W ostatnim czasie miałam możliwość zapoznania się z debiutem Adama Kaczmarczyka pt." Kawka Pająk Mokoszy". Wiele o fantastyce jako gatunku się słyszy, wiele się czyta, tym bardziej cieszy jak polscy pisarze sięgają po naszą rodzimą fantastykę, wywodzącą się z wierzeń słowiańskich. Jak to mówią cudze chwalicie, swego nie znacie, czego dowodzi literacki debiut Kaczmarczyka.


Kawka Pająk Mokoszy to na pierwszy rzut oka dość skomplikowany tytuł, jednak w miarę czytania i zagłębiania się w mistyczny świat, nabiera on sensu. Główna bohaterka Mojmira jest dziewnią, przyjęta na wychowanie przez panie boru, uczy się obcowania z naturą i korzystania z jej darów. Wraz z walecznymi zdolnościami oraz umiejętnością przygotowywania magicznych eliksirów, przemierza świat wykreowany przez Autora. Dziewnia ma za sobą tragiczną przeszłość, która nawiedza ją w koszmarach. Jej rodzice zostali brutalnie zamordowani podczas panującej wojny. Ogarnięty chorymi przekonaniami cesarz Jonmungardu - Regnir chce wyczyścić świat z nie-ludzi i przejąć władze absolutną. Główna bohaterka przekonana o swojej misji ratowania świata nie ugnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel.


Już od pierwszych chwil, kiedy dostajemy przesyłkę z książką w swoje ręce czujemy klimat dawnych czasów. Książka przyszła do mnie opakowana w karton z ilustracjami nawiązującymi do wydarzeń w powieści. Także w środku, co kilka stron, możemy podkręcić swoją wyobraźnie ilustracjami które się tam znajdują, co czyni wydanie wyjątkowe. Muszę też wspomnieć o tym, że książka wydana jest nakładem własnego wydawnictwa Autora. Należy docenić to jak bardzo Adam Kaczmarczyk przykłada się do swojego debiutu. Cieszę się, że my jako Bookhunter wspieramy polskich autorów na początku swej literackiej przygody. Cała powieść jest mocno zakorzeniona w słowiańskiej mitologii. Nie brakuje tutaj pradawnych bóstw, wierzeń czy stworzeń, a także magii. Dostajemy intensywną przygodówkę, która nie pozwala się nudzić. Bohaterowie wzbudzili u mnie sympatię, zwłaszcza przekomarzania się pięknej Mojmiry z krasnoludem. Miłośnicy romantycznych historii także będą zadowoleni. W każdym rozdziale widzimy precyzję oraz dobre przygotowanie do napisania tego typu książki, co składa się na przyjemną opowieść. Trzymam kciuki za dalsze tomy przygód Mojmiry, na pewno z chęcią sięgnę po kolejną część.117 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page