top of page
  • emaleth89

Koło czasu obraca się


Tytuł: Wielkie polowanie Tytuł oryginału: The Great Hunt Autor: Robert Jordan Tłumaczenie: Katarzyna Karłowska Data wydania: 2019-09-17 Wydawca: Zysk i S-ka ISBN: 978-83-8116-725-3


„Wielkie polowanie” to II tom cyklu Roberta Jordana „Koło czasu” – kontynuacja w naprawdę dobrym stylu. Pierwszy tom był dobrze napisany - czytelnik wiedział, że ma przed sobą pierwszą część porządnej literatury fantasy. Ale to właśnie „Wielkie polowanie” sprawia, że ta historia naprawdę nas wciąga i musimy znaleźć czas w grafiku na kolejne 12! tomów (circa 800-900 stron każdy).


W kolejnym tomie przygód Randa al’Thora autor konsekwentnie raczy nas długimi opisami przyrody, miast czy też przemyśleń bohaterów. Jednak rozbudowane opisy wcale się nie dłużą, gdyż tym razem cała historia nabiera rumieńców. Rand, Mat i Perrin to już nie tylko chłopcy z wioski, ale młodzi mężczyźni, którzy podążają drogą przeznaczenia. Postaci, które w pierwszym tomie były odrobinę wyblakłe, w końcu nabierają charakteru.


Jest również więcej akcji. Tytułowe polowanie to poszukiwania Rogu Valere, mitycznego artefaktu. Ten, który jako pierwszy zadmie w róg, zdobędzie sławę i władzę nad światem. W trakcie poszukiwań otrzymujemy wszystko, co powinno być zawarte w powieści fantasy, jak potwory i magia, ale nie brakuje również wątków obyczajowych (kiełkująca miłości czy siła przyjaźni).


Robertowi Jordanowi zarzucano budowanie świata w oparciu o Tolkiena. W czasie, gdy pisał swój cykl (pierwsze tomy wydano w 1990), ciężko było się na nim nie wzorować. Jednak to co mnie bardziej uderzyło to fakt, jak inni pisarze wzorują się na nim. Po przeczytaniu książek Jordana mam wrażenia, że wszystkie najlepsze pomysły z innych książek są wtórne. Kilka przykładów z „Wielkiego polowania”: młody chłopak jest wybrańcem, który będzie walczył z Panem Ciemności (określanym nawet jako ten, którego imienia nie wolno wymawiać); kobiety podczas próby na przyjętą w Białej Wieży, aby zostać Aes Sedai, wchodzą do świata, który jest jak realny i w którym muszą przetrwać próby oparte na swoich największych pragnieniach; można podróżować po równoległym świecie, tzw. Drogach, do których można wejść przez bramy, posiadając odpowiedni artefakt jako klucz. Myślę, że dla większości fanów fantastyki te pomysły brzmią znajomo.


Co dość niezwykłe, jak na powieść ponad trzydziestoletnią, większość władzy w świecie Jordana skupiają w swoich rękach kobiety. To one również są pokazane jako silniejsze psychicznie. Po Pęknięciu Świata wyłącznie kobiety władają Jedyną Mocą, gdyż mężczyźni próbujący się nią posługiwać są skazani na szaleństwo i muszą zostać poskromieni.


„Wielkie polowanie” to uczta dla każdego fana klasycznej fantastyki. Jest znakomitą kontynuacją bardzo dobrej historii, którą czyta się z zainteresowaniem. Niech Was nie przeraża 880 stron, gdyż czas na ich czytaniu mija bardzo szybko. Polecam serdecznie i czytam dalej.

35 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page