top of page
  • Zdjęcie autoraErvi

Komiks "Agatha Christie. Śmierć na Nilu"

Zaktualizowano: 13 maj 2021


Tytuł: Agatha Christie. Herkules Poirot. Śmierć na Nilu
Scenariusz:Isabelle Bottier
Rysunki:Damien Callixte
Kolory:Damien Callixte
Seria:100 lat powieści Agathy Christie, Herkules Poirot, 
Wydawca:Egmont Polska, Egmont
Data wydania: 30 września 2019
Kraj wydania:Polska
Autor okładki: Damien Callixte
Tłumaczenie: Paweł Łapiński
Liczba stron: 64
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328158467
Cena: 34,99 zł
Kraj wydania oryginału: Francja

Z okazji 100-stnej rocznicy powieści Agathy Christie, wydawnictwo Egmont zdecydowało się przełożyć i wydać w Polsce cykl komiksów będących adaptacją książek Królowej Kryminału. Do tej pory ukazało się siedem zeszytów, które możecie zobaczyć TUTAJ. Jednym z takich tytułów jest "Śmierć Nilu".

Fabuła skupia się na tej samej historii: chcąc odpocząć od codziennych obowiązków postanawia wyjechać do Egiptu. Jako środek transportu wybiera ekskluzywny statek wycieczkowy "Karanak", który ma płynąć po Nilu. Traf chciał, że w trakcie rejsu dochodzi do zagadkowego morderstwa, którego ofiarą pada bogata Amerykanka – Linnet Ridgeway. Słynny Belg postanawia odkryć czyja to sprawka i który z pasażerów miał najlepszy motyw, aby ukrócić jej życie?Na potrzeby gatunku autorzy albumu wybrali z powieści jej najważniejsze wątki oraz motywy, jednocześnie starając się zachować charakterystyczny dla kryminałów klimat. Podobnie jest z bohaterami - ich sylwetki są proste i schematyczne, jednak wystarczające aby poznać ich charakter (jednakże nikt nie zagłębia się w ich psychikę), jednakże zrezygnowano z mocniejszego nakreślenia relacji między nimi. Jednak nie jest to jednoznaczne z brakiem przyjemności czerpanej z czytania... wręcz przeciwnie - z powyższym komiksem można miło spędzić czas.


Za oprawę graficzną komiksu odpowiadają: Damien Callixte (rysunki) oraz Fabien Alquier (kolory. Kreska jest raczej spokojna, choć pojawia się wiele elementów dynamicznych, z kolory barwy są kolory są dynamiczne (tło,, natura, czy widoki Egiptu są ładne i przyjemne). Jest estetycznie.Wiadomo, że książki nic nie zastąpi, gdyż posiada ona odmienny klimat, ponadto ze względu na szersze i dokładniejsze rozwiązanie zbrodni jak również dochodzenia śledztwa, wzbudza większe emocje (zagadki, tajemnice to powoduje napięcie, niepewność, dreszcz przygody i ewentualną satysfakcję z wcześniejszego rozwiązania sprawy), jednak i tutaj czuć, że mamy do czynienia z kryminałem. Komiks może okazać się ciekawą przygodą, która wciąga, natomiast dla tych, którzy lubią i zbierają literaturę Pani Agathy Christie ciekawym uzupełnienie kolekcji.


46 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page