• Mary Bycowsky

„Kot Winston. Agent pod przykrywką” Frauke Scheunemann
Tytuł: Kot Winston. Agent pod przykrywką
Autor: Frauke Scheunemann
Data wydania: 2022-06-15
Liczba stron: 208
Wydawca: Debit
ISBN: 9788380576100


Przed nami kolejny tom historii kota Winstona Churchilla. Tym razem przygód będzie jeszcze więcej i tempo znacząco przyspieszy, bowiem akcja najnowszej powieści Scheunemann toczyć się będzie w… lunaparku.

Nadchodzi kilka dni wolnego, ferie. I choć mama planuje dla Darii przyspieszony kurs angielskiego, Stanisław (zwany przez Winstona swoim otwieraczem puszek) ma jednak inne plany. Funduje całej ekipie pobyt w luksusowym hotelu i ogrom zabaw na wycieczce w lunaparku. Ma też poważne zamiary wobec Anny…

Winston na te kilka dni ma trafić do hotelu dla zwierząt, co kompletnie go przeraża. Dzieci wymyślają więc podstęp i zabierają go w plecaku na wyprawę. Kot zalicza nawet kolejkę górską i gubi się w obcym miejscu… „Święta sardynko w oleju, w co ja się wpakowałem?” - myśli.

Jak się okazuje, nawet na urlopie można trafić na kryminalną intrygę i w parku rozrywki pojawia się okazja do przeprowadzenia śledztwa.

Winston w książce niezmiennie tryska humorem i nie raz uśmiechniemy się podczas lektury. Mnie szczególnie rozbawił komentarz kota na temat podrywania babci Darii:

„Ale nigdy bym nie pomyślał, że jakiś samiec zainteresuje się naszą babuszką”

Wszystkie wydarzenia poznajemy z perspektywy kocura. Znakomitym pomysłem było przeniesienie akcji w zupełnie nowe miejsce i przedstawienie czytelnikowi nowych, zwierzęcych bohaterów: psów, papug, małpki i sympatycznej… kozy. Nowe środowisko czyni przygodę odświeżoną i intrygującą. Nie zabraknie też starych, podwórkowych druhów, ale mają oni w powieści marginalne znaczenie.

Świetnym posunięciem autorki jest wprowadzenie ogromu walorów edukacyjnych do książki. Dowiemy się z niej jak traktować zwierzęta z godnością, podmiotowo, troszczyć się o nie, również na ich starość.

Dzieciakom się spodoba, a dorosłych Winston rozbawi. W posłowiu dowiadujemy się, że powstanie tom szósty. Sięgajcie więc prędko po piątą cześć perypetii czarnego kota, który pecha przynosi tylko złoczyńcom!

45 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie