top of page
  • Mary Bycowsky

„Kot Winston. Agent pod przykrywką” Frauke Scheunemann
Tytuł: Kot Winston. Agent pod przykrywką
Autor: Frauke Scheunemann
Data wydania: 2022-06-15
Liczba stron: 208
Wydawca: Debit
ISBN: 9788380576100


Przed nami kolejny tom historii kota Winstona Churchilla. Tym razem przygód będzie jeszcze więcej i tempo znacząco przyspieszy, bowiem akcja najnowszej powieści Scheunemann toczyć się będzie w… lunaparku.

Nadchodzi kilka dni wolnego, ferie. I choć mama planuje dla Darii przyspieszony kurs angielskiego, Stanisław (zwany przez Winstona swoim otwieraczem puszek) ma jednak inne plany. Funduje całej ekipie pobyt w luksusowym hotelu i ogrom zabaw na wycieczce w lunaparku. Ma też poważne zamiary wobec Anny…

Winston na te kilka dni ma trafić do hotelu dla zwierząt, co kompletnie go przeraża. Dzieci wymyślają więc podstęp i zabierają go w plecaku na wyprawę. Kot zalicza nawet kolejkę górską i gubi się w obcym miejscu… „Święta sardynko w oleju, w co ja się wpakowałem?” - myśli.

Jak się okazuje, nawet na urlopie można trafić na kryminalną intrygę i w parku rozrywki pojawia się okazja do przeprowadzenia śledztwa.

Winston w książce niezmiennie tryska humorem i nie raz uśmiechniemy się podczas lektury. Mnie szczególnie rozbawił komentarz kota na temat podrywania babci Darii:

„Ale nigdy bym nie pomyślał, że jakiś samiec zainteresuje się naszą babuszką”

Wszystkie wydarzenia poznajemy z perspektywy kocura. Znakomitym pomysłem było przeniesienie akcji w zupełnie nowe miejsce i przedstawienie czytelnikowi nowych, zwierzęcych bohaterów: psów, papug, małpki i sympatycznej… kozy. Nowe środowisko czyni przygodę odświeżoną i intrygującą. Nie zabraknie też starych, podwórkowych druhów, ale mają oni w powieści marginalne znaczenie.

Świetnym posunięciem autorki jest wprowadzenie ogromu walorów edukacyjnych do książki. Dowiemy się z niej jak traktować zwierzęta z godnością, podmiotowo, troszczyć się o nie, również na ich starość.

Dzieciakom się spodoba, a dorosłych Winston rozbawi. W posłowiu dowiadujemy się, że powstanie tom szósty. Sięgajcie więc prędko po piątą cześć perypetii czarnego kota, który pecha przynosi tylko złoczyńcom!

47 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page