top of page
  • Mary Bycowsky

„Kot Winston. Polowanie na rabusiów” Frauke ScheunemannTytuł: Kot Winston. Polowanie na rabusiów
Autor: Frauke Scheunemann
Data wydania: 2018-09-19
Liczba stron: 224
Wydawca: Debit
ISBN: 9788380572560


W trzeciej odsłonie swoich przygód czarujący kot Winston Churchill będzie musiał zmierzyć się z całą szajką bandziorów. Można powiedzieć, że do lektury wkracza przestępczość zorganizowana…

Chodzi o serię napadów na szkoły, a konkretnie szkolne sejfy. Było takich przypadków w Gdańsku już kilka, a rabusie wydają się być nie do złapania i pozostają bezkarni. Winston zaś odczuwa wielką potrzebę… udowodnienia swojego bohaterstwa Odettcie. Dodatkową motywacją do zaangażowania jest pojawienie się na podwórku kocura z Włoch, który bezczelnie podrywa kotkę.

W tej części zjawiają się nowi bohaterowie - poznajemy rodzinę Profesora. Zarazem jest to tom, w którym pierwsze skrzypce gra kocia ekipa „muszkotów”, czyli muszkieterów. Dzieci, zajęte nauką, schodzą na drugi plan i nie są już tak zainteresowane kryminalnymi śledztwami, jak w poprzednich książkach.

Sam Winston zmaga się z nadwagą i problemami miłosnymi, ale… nie jest on jedynym, który sie tutaj zakochuje. Na tapet powraca także, aresztowany w pierwszej powieści z serii, Jurij.

I tym razem nie zabraknie niezawodnego humoru kociego bohatera. Czytamy jego siarczyste docinki, konkurent jest ich niezawodnym zapalnikiem. Zarazem, w tej części mamy do czynienia z brutalną sceną walki, z użyciem niebezpiecznego narzędzia, ale trudno mówić w ogóle o jakiejkolwiek przemocy w serii Scheunemann.

Rozdziały są krótkie, a akcja wciąga i nawet dla dorosłego odbiorcy, kolejne spotkanie z Winstonem nie powinno być nudne. Nie jest to więc tylko literatura dla dzieci i młodzieży - to zdecydowanie świetna lektura dla wszystkich kociarzy!

Przeuroczym pomysłem autorki, wykorzystanym już w poprzedniej części, jest ogon czarnego kocura. Gdy Winston coś przeczuwa, coś go niepokoi, ma się wydarzyć coś złego - swędzi go koniuszek ogona. Ten realizm zwierzęcej postaci, przejawiający się między innymi tym właśnie zachowaniem jest dodatkowym atutem książki.

Brytyjczyk powróci w tomie czwartym, pod tytułem: „Na tropie truciciela”.

56 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page