top of page
  • anna.klata

"Krótka historia Europy" Simona Jenkinsa


źródło okładki: https://www.rebis.com.pl/pl/book-krotka-historia-europy-simon-jenkins,HCHB09670.html


Autor: Simon Jenkins
Tytuł: Krótka historia Europy
Tytuł oryginalny: Short History of Europe: from Pericles to Putin
Język oryginału: angielski
Rok wydania: 2020
ISBN:978-83-8188-035-0

Historia była jednym z moich ulubionych przedmiotów w szkole. Jednak poza książkami Normana Daviesa, uczyłam się o niej jedynie z publikacji polskich autorów którzy, z różnych względów, często przeceniali znaczenie naszego kraju na arenie międzynarodowej. Już od dłuższego czasu chciałam poznać zupełnie inny punkt widzenia i udało mi się to dzięki książce Simona Jenkinsa, uznanego brytyjskiego autora, i jego “Krótkiej historii Europy”.


Już na wstępie autor zaznacza, iż skupi się on przede wszystkim na wydarzeniach i losach terenów obecnych Włoch, Niemiec i Francji, jako że to właśnie te tereny miały największe znaczenie dla dziejów całego kontynentu. Dopiero w następnej kolejności przykłada on wagę do wydarzeń w takich krajach jak Wielka Brytania czy Rosja, a i tak czyni to głównie w odniesieniu do pierwszej trójki.


Z pewnością nie jest to kompletna i kompleksowa historia Europy - na ponad czterystu stronach Jenkins rysuje historię kontynentu nękanego wojnami, spowodowanymi rzadziej przez zagrożenie z zewnątrz (np Hunów) a częściej przez niesnaski i kłótnie pomiędzy lokalnymi możnowładcami. Kontynentu, który wniósł wiele do historii świata swoją filozofią i śmiałymi podbojami, ale również pychą i fundamentalnym niezrozumieniem sąsiadów.


Sama książka napisana jest żywym językiem, autor nie stroni od metafor i anegdot. Nie jest to tylko suchy opis kolejnych wydarzeń od Ateńczyków po Unię Europejską. Śmiem twierdzić, że gdyby przeciętny polski podręcznik do historii miał chociaż połowę ironicznego humoru i dystansu do opisywanych postaci, to być może przedmiot ten byłby bardziej atrakcyjny dla przeciętnego nastolatka, a na pewno pozwoliłby na “odczarowanie” go i oczyszczenie dyskursu ze zbędnego patetyzmu - w tym względzie ustępuje tylko nauczaniu języka polskiego, które jest klasą samą w sobie.


Dlatego tej książki nie polecę nikomu, kto historią już się interesuje - jest to pozycja dla tych, którzy są ciągle do niej nieprzekonani - a nuż sprawi ona, że historia z listy dat stanie się fascynującą opowieścią o naszym małym zakątku Ziemi.


Autorka: Anna Klata

15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page