top of page
  • Natalia eS

KRYZYSY

PUNKTY ZWROTNE DLA KRAJÓW W OKRESIE PRZEMIAN



Tytuł: KRYZYSY. PUNKTY ZWROTNE DLA KRAJÓW W OKRESIE PRZEMIAN
Autor: JARED DIAMOND
Data wydania:2021
Wydawca: Wydawnictwo ZYSK I S-KA
Liczba stron : 480
ISBN:978-83-8202-174-5

Jared Diamond to amerykański to amerykański profesor i pisarz. Szczególnie umiłował biologię ewolucyjną i antropologię zestawiając je z historią i doskonałym zmysłem postrzegania świata. To już druga książka tego Autora, którą miałam zaszczyt i przyjemność zrecenzować. Jako antropolog i miłośnik historii szczególnie doceniam wartość twórczość Jareda Diamonda, nie mniej jego twórczość skierowana jest dla każdego ciekawego świata obywatela. Zapraszam!


Ponieważ w Polsce KRYZYSY zostały wydane w 2021 roku jest to pierwsza książka, uwzględniająca sytuację pandemiczną na świecie, która miałam okazje przeczytać. Jest to bardzo ciekawe, że chociaż Autor opisywał kryzysy z przeszłości, wynikające z geopolityki raczej, a które były punktami zwrotnymi dla kilku krajów stała się też niejako książką o kryzysie epidemiologicznym.


W takim razie co ciekawego proponuje nam Autor w KRYZYSACH? Otóż podzielił książkę na trzy części. Pierwsza z nich stanowi wstęp do następnych. Autor przytacza swój własny prywatny kryzys, który był związany z wyborem drogi życiowym i obraniem kierunku rozwoju. Mając 21 lat stał u progu własnego kryzysu- w książce analizuje go, opowiada co zrobił i co się do tego przyczyniło, pokazując mechanizm i sposób radzenia sobie z kryzysem. Następna część przenosi nas do ZSRR i Finlandii, Japonii, Chile, Indonezji, Niemiec i Australii. Chociaż Autor zmierza do momentów przełomowych dla danych Państw, najpierw wprowadza Czytelnia w kontekst historyczny czy geograficzny. To jest niesamowite ile jest w stanie przemycić cennych informacji na kilkunastu stronach. Gdy rozpoczyna rozdział związany z Australią opisuje swoje wspomnienia związane z tym krajem, politykę społeczną i kulturę. Wspomina najpierw o Aborygenach by przejść do zakładania pierwszy kolonii europejskich. Omawia ustroje polityczne i przywódców zapisali się na kartach historii pozytywnie bądź nie. Trzecia część to teraźniejszość i przyszłość. Kryzysy przed jakimi stają lub staną wkrótce niektóre państwa jak np Japonia czy USA. Współczesne kryzysy mogą mieć różną naturę, gospodarczą, środowiskową czy społeczną jak np. erozja kapitału społecznego.


"Kapitał społeczny odnosi się do powiązań między jednostkami- sieci społecznych i norm wzajemności oraz wyrastającego z nich zaufania. W tym sensie kapitał społeczny jest blisko związany z tym, co niektórzy nazwali cnotą obywatelską".

Robert Putnam

Wielu politologów szuka przyczyn tego rodzaju kryzysów, erozji kantaków rzeczywistych na rzecz wirtualnych.


KRYZYSY Jareda Diamonda traktują o wielu różnorakich sprawach. Dla znawców tematu może to być świetne podsumowanie. Dla osób, które nieśmiało interesują się światem i polityką niesamowita kopalnia wiedzy. na 480 stronach znajduje się z jednej strony wiedza stosunkowo powszechna, ale cenne spostrzeżenia analiza i sposób przedstawienia jej przez Autora jest unikatowy. W książce znalazły się niesamowite zdjęcia upamiętniające przełomowe wydarzenia o których Autor wspomina oraz fotografie wspomagające wyobraźnie. Obok zdjęć bombardowania Kolonii prze aliantów - i cudem zachowanej Katedry znajdują się obszary rolnicze USA podczas żniw, czy opera w Sydney jako najsławniejszy budynek Australii. Szeroka bibliografia, oparta na książkach i artykułach. Sam Autor wspomina, że starał się dostarczyć bibliografię, która będzie dostępna i interesująca dla Czytelnika.


Ciekawie napisana, przystępnym językiem pełna kultury i szacunku. Serdecznie polecam

W mojej ocenie 10/10.

20 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page