top of page
  • anna.klata

Księgowa kontra medycyna, czyli "Hela" Anny Samborskiej


źródło okładki: https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=hela,druk


Tytuł: Hela
Autor: Anna Samborska
Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 378
ISBN: 978-83-8147-867-0 
Gatunek: Thriller medyczny

Hela Anny Samborskiej to powieść o księgowej, która traci pracę na kilka lat przed przejściem na upragnioną emeryturę. Zdesperowana i przytłoczona swoim nieszczęściem, długami i kiepskim stanem zdrowia, Helena postanawia przyjąć propozycję wzięcia udziału w eksperymencie medycznym. Nie przypuszcza jednak, że ta decyzja diametralnie zmieni jej życie i...nią samą.


Akcja szybko startuje - nasza bohaterka w ekspresowym tempie trafia do ośrodka i rozpoczyna udział w kuracji. Potem tempo jakby trochę zwalnia - po pozwala autorce dobrze oddać atmosferę miejsca, z którym nie jest do końca wszystko w porządku. Przez moment główną osią historii staje się relacja Heleny z Grażyną, czyli Chudą - anorektyczką, z którą dzieli pokój. Dziewczyna jest jej zupełnym przeciwieństwem - to wykształcona, wygadana i zadziorna ateistka, która nie ustaje w próbach ustalenia, na czym naprawdę polega projekt, w którym uczestniczą.


Dzięki temu poznajemy trochę lepiej samą Helenę - bogobojną, nieśmiałą, wycofaną i rozczarowaną życiem kobietę, która zupełnie nie potrafi się odnaleźć w obecnej rzeczywistości. Wydaje się, że jest to osoba z zupełnie innej epoki. Osobiście uważam, że jeśli ma tylko 58 lat, to uczynienie z niej postaci aż tak negatywnie nastawionej do współczesnych technologii i nierozumiejącej współczesnego świata, czyni ją odrobiną nierealistyczną - szczególnie, jeśli ta mieszka i pracuje w Warszawie. Swoimi poglądami i osobowością przypomina raczej pokolenie moich babć aniżeli rodziców. Gdyby była to kobieta w wieku 78 lat, byłaby dla mnie bardziej spójna (bo takie osoby w takim wieku po prostu znam i dlatego byłabym bardziej skłonna uwierzyć w taką postać).


Jednak wracając do samej intrygi - mniej więcej w połowie książki następuje zwrot akcji, i wtedy intryga zdecydowanie przyspiesza. Do akcji wkracza księżna, dawna właścicielka posiadłości, obecnie przerobionej na ośrodek badawczy. Ponadto coraz więcej dowiadujemy się o tajemniczej korporacji, która finansuje całe przedsięwzięcie. Zaczynają się dziać rzeczy, jak wyjęte z hollywoodzkich produkcji - pościgi, porwania i tajemnicze spotkania na najwyższym szczeblu międzynarodowym.


Od tego momentu nie możemy narzekać na nudę, i powieść rzeczywiście staje się thrillerem - sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie, znane postaci pokazują zupełnie nowe oblicze, a dawni wrogowie stają się przyjaciółmi. Przyznam, że ta część, obok potyczek słownych między Helą a Chudą była zdecydowanie najciekawsza. Zakończenie również zaskakuje, ale jest jednocześnie satysfakcjonujące.


Podsumowując, Hela to świetny, dobrze napisany i interesujący thriller medyczny z nietypową główną bohaterką. Gwarantuję Wam, że jeśli doczytacie ją do końca, to nie pożałujecie!

28 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page