top of page
  • Mary Bycowsky

„Lokatorka Wildfell Hall” Anne Bronte
Tytuł: Lokatorka Wildfell Hall
Autor: Anne Bronte
Data wydania: 2021-09-15
Liczba stron: 528
Wydawca: MG
ISBN: 9788377797372

Książka Anne Bronte opowiada historię tytułowej lokatorki, która wprowadziła się do staroangielskiego, opuszczonego dworku. Akcja powieści toczy się w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku, stąd archaiczny nieco język używany przez autorkę.

Opowieść ma formę listów wysyłanych do przyjaciela przez młodego kawalera, który znajduje się już w wieku odpowiednim do ożenku. Sympatyzuje on z córką lokalnego pastora, która jednak, wedle zdania jego matki, nie jest godna małżeństwa.

Nieco chaosu w życiu uczuciowym głównego bohatera wprowadza właśnie nowa sąsiadka - dwudziestosześcioletnia wdowa, matka małego synka, malarka. Nie jest on jedynym zainteresowanym nową mieszkanką dworku. Całe małe społeczeństwo jest nieco zszokowane postawą kobiety, która ma swoje zdanie, poglądy i… tajemnice. Aby je odkryć, trzeba oddać się lekturze. A ta należy do zgoła przyjemnych.

Mimo zastosowania starodawnych zwrotów i niespiesznej narracji, książkę czyta się szybko i pomimo pięciuset stron nie męczy. Bawimy się razem z bohaterami, którzy stają przed faktem pojawienia się w ich świecie osoby wyznającej równouprawnienie,

Powieść ogólnie można by nazwać hołdem feministycznym. Autorka akcentuje co rusz kolejne, błędne przekonania staromodnych mieszkańców, w tym kobiet.

„… prowadząc gospodarstwo domowe trzeba nam pamiętać tylko o dwóch rzeczach: o tym, co wypada oraz o tym, co będzie najlepsze dla naszych dżentelmenów”.

Takich perełek jest w książce sporo, że wspomnę chociażby o różnych podejściach do wychowania dziecka w zależności od jego płci.

To co wydaje się lekka opowiastką o obyczajach okazuje się mająca drugi, głębszy wątek historią z pazurem.

Wielu autorki „Wichrowych wzgórz” i „Dziwnych losów Jane Eyre” przedstawiać nie trzeba. W „Lokatorce” Bronte trzyma poziom, więc o zadowolenie czytelników mogę być spokojna. Kto wie, czy nie jest to najlepsza książka w dorobku pisarki - mnie zdecydowanie oczarowała.

10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page