top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Lustrzana kraina" Carole JohnstoneTytuł: Lustrzana kraina

Autor: Carole Johnstone

Tytuł oryginału: Mirrorland

Tłumaczenie: Agnieszka Brodzik

Wydawca: Zysk i S-ka

Data wydania: 2022-09-27

Liczba stron: 432Myśląc dom często wspominamy dzieciństwo, atmosferę panującą w czterech ścianach, ludziach ją tworzacych. Z reguły wspomnienie to wiąże się z ciepłem, wywołuje uśmiech nie twarzy, wielu z nas ma komfort myślenia o dzieciństwie jako drogocennym czasie, który uleciał zbyt szybko. Niestety nie wszystkim jest to dane.


Cat mieszka w Los Angeles, gdy dowiaduje się, że jej siostra bliźniaczka El zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Kobieta od lat nie rozmawiała z nią i jej mężem, od lat nie odwiedziła rodzinnej rezydencji w Edynburgu, jednak ta wiadomość sprawia, że postanowia wrócić, by sprawdzić co mogło się wydarzyć. Tam zastaje męża El, a jej dawną, prawdziwą miłość. Spotkanie z nim i ponowne zamieszkanie w Edynburgu przywołuje wspomnienia o jakich kobieta wolałaby nie pamiętać. W myślach powraca do Lustrzanej krainy - baśniowego świata jaki wymyśliła w dzieciństwie z siostrą i mamą.


Lustrzana kraina to niecodzienny thriller psychologiczny z dodatkiem realizmu magicznego. Tajemnicza rezydencja, w której przemykają baśniowe stworzenia i cienie z przeszłości, jednojajowe bliźnięta, zła wiedźma, mysz i Sinobrody czający się w mrokach pokoi tworzą mroczny klimat, który osnuwa czytelnika właściwie już od pierwszych stron. Powieść jest tak skonstruowana, że zatraca się granica między tym co realne, a wymyślone. Razem z Cat zagłębiamy się w meandry jej umysłu, wspomnienia zasnute mgłą zapomnienia.

Johnstone w niezwyczajny sposób opisała więź łącząca lustrzane bliźnięta. Wplotła ich losy w krainę baśni i legend, które poznajemy dzięki retrospekcjom. Cat uważa, że miała bajkowe dzieciństwo, a stopniowe przypominanie sobie wydarzeń z przeszłości zgoła przeistacza ten obraz z sielanki w katorgę.


Sprawa zaginięcia El czyni z tej książki przede wszystkim thriller psychologiczny. Sprawa.jest bardzo tajemnicza, początkowe niedowierzanie z czasem zmienia się w pewność, poszukiwani są sprawcy, a wątki prowadzące do rozwiązania zagadki często są zmieniane, by zmylić czytelnika. Pojawiają się nowe poszlaki, tajemnicze listy i kolejni bohaterowie pojawiający się nie tylko w otoczeniu Cat, ale również w jej głowie. Co prawda, zakończenie według mnie jest nieco naciągane i nieco zbyt wymyślne, ale całość zagadki kryminalnej jest wysmakowana i utrzymana w tonie baśni od samego początku do zakończenia.


Lustrzana kraina to niekonwencjonalna opowieść o nietypowej rodzinie, gdzie pod płaszczykiem zabaw, baśni i legend skrywa się mrok codziennego życia. Przekroczcie jej drzwi, a ujrzycie mistyczne postaci żyjące nie tylko na kartach książek, ale również w człowieku.


31 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page