top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Mój Michael" Amos OzTytuł: Mój Michael
Tytuł oryginału: Mikha'el Sheli
Autor: Amos Oz
Tłumaczenie: Agnieszka Jawor- Polak
Data wydania (Pl): 2020-10-27
Liczba stron: 308
Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis
ISBN: 9788381881340

Mój Michael Amosa Oza to powieść wydawana w serii Mistrzowie Literatury wydawnictwa Rebis. Autor był i pozostaje nadal znanym na całym świecie eseistą i pisarzem tworzącym w języku hebrajskim. Powieść tę napisał w 1968 roku, mając zaledwie 29 lat.


Książka opowiada historię młodego małżeństwa. Hannah studentka literatury hebrajskiej rozpoczyna związek ze studentem geologii Michaelem. Młodzi, zakochani, szybko biorą ślub i zostają rodzicami. Hannah jednak zaczyna równie szybko odczuwać jałowość ich związku i codzienności. Ucieka w marzenia senne, w których pojawiają się jej przyjaciele z dzieciństwa.


Hannah to postać bardzo realna, aż ciężko uwierzyć, że nakreślona została piórem mężczyzny. Kobieta stopniowa pogrąża się a marazmie, dobija ją rutyna codzienności, brak zaskoczeń, życie normalne do bólu. Codzienny kierat sprawia, że nie jest w stanie dostrzegać pozytywnych stron swojego życia.


W książce nie ma zbyt wiele akcji, próżno jej szukać. Oz skupia się przede wszystkim na opisie psychiki swojej bohaterki, kobiety poddającej się otaczającej ją codzienności, kobiety zapadającej się w sobie, nie walczącej o lepsze jutro, popadającej w obłęd.


Całość idealnie uzupełnia drobiazgowy opis Jerozolimy lat 50. XX wieku. Pokazane zostało życie codzienne tego miasta, pokazując też zamieszki i strzelaniny będące wynikiem wojny izraelsko - arabskiej.


Mój Michael, określony przez krytyków izraelską Panią Bovary, to literatura najwyższych lotów, powieść, której echa na długo pozostają w pamięci.


Napisała: Monika Ryk

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page