top of page
  • Aga K.

"Mózg jakiego nie znacie" Pablo Barrecheguren
tytuł: "Mózg jakiego nie znacie"
tytuł oryginału: "El Cerebro Humano"
autor: Pablo Barrecheguren
tłumacz: Karolina Jaszewska
ilustrator: Isa Loureiro
wydawca: Wydawnictwo Debit
data wydania: 2022-05-18
liczba stron: 48
ISBN: 978-83-8057-593-6

"Mózg jakiego nie znacie" to książka popularnonaukowa, z której wiele mogą dowiedzieć się najmłodsi, ale też może być ciekawym źródłem wiedzy o mózgu dla dorosłych czytelników. Publikacja ta przypomina trochę jak taki krótki leksykon, czy może informator po tej tematyce, gdzie przewodnikiem jest Santiago Ramón y Cajal, prekursor neurobiologii, który wyjaśnia różne zagadnienia. Całość została wzbogacona bardzo ładnymi, ciekawymi ilustracjami, może więc pełnić nie tylko funkcję edukacyjną, ale też być po prostu fajną rozrywką.


To książka wartościowa pod względem naukowym i po prostu ciekawa, napisana w sposób całkiem przystępny, ale zarazem nie infantylny, czy przesadnie uproszczony. Nie ma tu skomplikowanych i rozbudowanych opisów, jest krótko, zwięźle i na temat. Dodatkowo, autor używa też porównań, które w obrazowy sposób przedstawiają różne procesy i zagadnienia związane z mózgiem i nie tylko, dzięki czemu można je łatwiej zrozumieć i przyswoić.

Wydawca przeznaczył tę publikację dla dzieci w wieku 9+, czyli takich starszych, które dobrze czytają i mają jakąś tam wiedzę, ale wydaje mi się, że nada się też dla młodszych czytelników, którym na przykład rodzice mogą czytać i komentować konkretne strony. Całość jest dość skrótowa, to tylko wprowadzenie w tematykę mózgu, nie praca naukowa, która w wyczerpujący sposób o nim opowiada, może jednak zachęcić najmłodszych do zainteresowania się naszym układem nerwowym i tym najważniejszym organem, a więc też do dalszych poszukiwań i innych lektur na ten temat. Bardzo dużą zaletą książki jest jej piękne wydanie, widać w nim dbałość o szczegóły i właśnie warstwę wizualną. Jest to publikacja wydana w dużym formacie (28x28 cm), z licznymi obrazkami i grafikami oraz z idealnie dopasowaną tematycznie wyklejką. Podoba mi się też, że poza ogólnymi informacjami i o mózgu, książka ta opowiada również co nieco o naukowcach, których odkrycia wpłynęły w jakiś sposób na rozwój neurobiologii. Nie zapomina również o dwóch naukowczyniach, a jednej nawet poświęca mini komiks. Polecam tę publikację wszystkim, których interesuje ten fascynujący i tajemniczy organ, jakim jest ludzki mózg, nie tylko najmłodszym czytelnikom, ale i tym starszym, którzy na biologii czasem przysypiali - przy tej książce na pewno nie poczują znudzenia ;).#książkadladzieci #książkapopularnonaukowa #wydawnictwodebit

59 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page