top of page
  • Natalia eS

Mózg wie pierwszyTytuł: MÓZG INCOGNITO
Autor: DAVID EAGLEMAN
Data wydania:2021
Wydawca: ZYSK I S-KA
Liczba stron : 342
ISBN:978-83-02-294-0
Przeczucie, intuicja, coś co nam podpowiada co wybrać... Czasem stajemy przed wyborami, które w teorii wydaja się równoważne, a jednak gdzieś pod skórą czujemy że lepiej wybrać B niż A, prawą niż lewą. Skąd wiemy jakiego dokonać wyboru? Czy to łut szczęścia? Kobieca intuicja czy siły nadprzyrodzone? Zapraszam serdecznie na spacer po ludzkim mózgu, dowiecie się wszystkiego niesamowitego!


MÓZG INCOGNITO to już druga po "MÓZGU-OPOWIEŚCI O NAS", książka Davida Eaglemana, którą miałam okazję czytać i recenzować. Autor jest neurobiologiem, wykładowcą w jednym z najbardziej prestiżowych uniwersytetów świata- Uniwersytecie Stanforda. MÓZG INCOGNITO składa się z 7 rozdziałów, obszernej bibliografii, oraz ciekawej ilustracji Dramatis Personae.

Autor ma niesamowity dar do snucia opowieści, zdecydowanie można zazdrości jego studentom takiego wykładowcy. To do czego naukowcy z całego wiata dochodzili latami potrafi zebrać w jednym miejscu i na podstawie jednego przykładu przedstawić czytelnikowi. Na każdej pojedynczej stronie czuć pasje i zamiłowanie zarówno do samej nauki jak i nauczania innych. MÓZG INCOGNITO z jednej strony jest szalenie interesujący z drugiej nie takie prosty i łatwy. Chociaż bardzo dobrze napisany i świetnie się czyta to nie zapominajmy, że treści neurobiologiczne wcale nie są takie proste i łatwe.


Każdy rozdział zajmuje się nieco innymi aspektami naszego mózgu, a zarazem jako całość są ze sobą spójne. Czy kto z nas myśli o swoim mózgu jako nie pojedynczym tworze, a całej grupie współzawodników? Badania z zakresu robotyki i obserwacja żaby chociaż wiele wniosły to i tak nie odtworzyły do końca działania ludzkiego mózgu. Przybliża nas do tego rywalizacja - tak sami ze sobą w każdym aspekcie. Ciągle wybieramy i podejmujemy decyzje, negocjujemy sami ze sobą zarówno w czasie teraźniejszym jak i przyszłym. Układ racjonalny z emocjonalnym ciągle się droczą.

"Jak powiedział Abraham Lincoln, rywale powinni zamieniać się w sojuszników "dla wyższych celów". Dla subpopulacji neuronowych tym wyższym celem jest przetrwanie i zdrowie organizmu. Tak jak członkowie partii lewicowych i prawicowych, którzy jednakowo kochają swój kraj".


Z MÓZGU INCOGNITO możemy się dowiedzieć wielu niesamowitych rzeczy czy to dotyczących synestezji czy świadomość. Jest jeszcze inny bardzo ciekawy temat w rozdziel "DLACZEGO NIE MOŻNA MÓWIĆ O ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNEJ" Autor podkreśla, że każdy człowiek jest inny. Każdy ma za sobą inna historię, która zaczyna się już od życia płodowego. I tu nie chodzi o spory natury etycznej czy płód czy dziecko- bez względu od przekonań zestaw genów, czy substancje psychoaktywne spożywane przez ciężarną będą miały wpływ na mózg człowieka w przyszłości. Środowisko w jakim się urodzi przemocowe czy troskliwe, wychowanie- zastanówmy się czy mamy na cokolwiek wpływ? Nie przychodzimy na świat jako czyste karty, czy można mówić o wolnej woli kiedy nasz mózg ma zdolność "jazdy na autopilocie"?


To co jest niesamowite w MÓZGU INCOGNITO poza aspektem naukowym to pogłębienie samoświadomość, zmiana perspektywy inne spojrzenie na drugiego człowieka i samego siebie. Przytaczanie mitów, eksperymentów naukowych z różnych dziedzin oraz przykłady wymyślonych przez Autora jest próbą zapoznania nas samych z .. samymi sobą!


Nie sposób poruszyć w tej recenzji wszystkich niesamowitych aspektów ludzkiego mózgu opisanych przez Davida Eaglemana zatem zapraszam Państwa do samodzielnego zapoznania się z MÓZGIEM INCOGNITO.

Idealna pozycja dla pasjonatów biologii i neurobiologii ale nie tylko. Nada się zarówno dla ciekawych wiata nastolatków jak i statecznych dorosłych, którzy pragną dobrze spędzić czas pogłębiając swoją wiedzę.


Dziękuję wydawnictwu ZYSK I SK-A

31 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page