top of page
  • Natalia eS

Młody detektywie! Czeka na Ciebie 25 spraw do rozwiązania


Tytuł: ZAGADKI DETEKTYWISTYCZNE NAUKA
Autor: VICTOR ESCANDELL
Data wydania:2021
Wydawca: Wydawnictwo DEBIT
Liczba stron : 64
ISBN:978-83-8057-426-7

Zagadki detektywistyczne nauka to już kolejna pozycja z tej serii. Mamy zagadki, zagadki historyczne i zagadki z dreszczykiem! Tym razem zagadki są związane z nauką, prowadzimy dochodzenie i doświadczenie! Świetnie spędzony czas dla dzieci, i wywrócenie konstruktu myślowego, odrzucenie utartych schematów i świetny czas dla dorosłych!


Otóż z czym nam dorosłym kojarzy się prawo Archimedesa? Oczywiście musi być wanna i naga postać w niej krzycząca "eureka!". Nie mniej gdyby prawa Archimedesa uczyła nas spragniona Sroka? Gdyby doświadczenie z elektrostatycznością w roli głównej przeprowadził kucharz, co byśmy powiedzieli? Ale extra! To się nasuwa jako pierwsze i towarzyszy czytelnikowi przy każdej zagadce .


Mamy książkę wielkości A4 w pięknej grubej oprawie. Świetne ilustracje zarówno na okładce jak i w środku. Ilustrator naprawdę postarał się aby była atrakcyjna przede wszystkim dla dzieci. Grafiki są zabawne i przyciągają uwagę. Do przeżycia naukowej przygody zachęcają np. zilustrowani Stephen Hawking i Maria Skłodowska-Curie. Każda zagadka ma swój kolor przewodni i zajmuje po dwie strony. Na dole prawej strony każdej zagadki znajduje się kartonik przykrywający prawidłowa odpowiedz. Każda ze spraw detektywistycznych ma oznaczenie dziedziny z jakiej pochodzi np. optyka, fizyka, poziom trudności oraz ilość punktów jaką można zdobyć za odgadnięcie prawidłowej odpowiedzi. Natomiast na samym końcu znajduje się kilku zdaniowe wyjawienie zagadki oraz opis eksperymentu który można wykonać samodzielnie.


Jest to pozycja tak naprawdę dla każdego. Osoby praktykujące edukację domową mogą czerpać z niej pomysły. Dorośli którzy chcieli by ich dzieci czerpały radość i satysfakcję z nauki, a nie przypominały sobie o zadaniu domowym w niedziele o 22 lub w poniedziałek przy śniadaniu. Wreszcie same dzieci! Zagadki detektywistyczne pomagają w fajnej organizacji czasu, tak aby coś zrobić - nie tylko pouczyć się czy czytać ale ruszyć nos sprzed smartfona, a pupę z kanapy.

Ja osobiście jestem zachwycona takimi pozycjami ponieważ są szalenie rozwijające zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Pomagają inaczej patrzeć na rzeczy, które już umiemy lub na takie które z niewiadomych przyczyn są trudne i niezrozumiałe. Wreszcie jest to książka, którą nauczyciele również powinni mieć i często z niej korzystać. Ponieważ zmienia myślenie i pobudza wyobraźnię może być inspiracją dla przeprowadzanych lekcji również z innych dziedzin nie poruszonych w książce.


Pomaga poznać świat, który jest fascynujący i potrafi być niezrozumiały.

W mojej prywatnej ocenie 10/10


Dziękuje wydawnictwu Debit za wspaniałą zabawę!

21 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page