top of page
  • Aga K.

"Mały przewodnik po świecie Bridgertonów. Cała prawda o czasach regencji" Charlotte Brownetytuł: "Mały przewodnik po świecie Bridgertonów. Cała prawda o czasach regencji"
tytuł oryginału: "The Little Book of Bridgerton. The Regency World of Bridgerton Laid Bare" 
autor: Charlotte Browne
tłumaczenie: Katarzyna Krawczyk
wydawca: Wydawnictwo Zysk i S-ka
data wydania: 2022-03-22 
liczba stron: 192
ISBN: 978-83-8202-503-3

Ostatnio dużą popularnością cieszy się serial "Bridgertonowie", którego akcja rozgrywa się w Anglii na początku XIX wieku, w czasach regencji. Ta barwna produkcja jest zarazem adaptacją książek Julii Quinn, które opowiadają o miłosnych perypetiach członków rodziny Bridgerton. Na fali popularności serialu, również powieści te święcą tryumfy. Korzystając z tego boomu, pani Charlotte Browne wydała własną książkę, nawiązującą do serii, będącą nieoficjalnym przewodnikiem po serialu i czasach w jakich się rozgrywa jego akcja.


Trudno mi powiedzieć o czym jest ta książka. To znaczy jest oczywiście o wspomnianym serialu i czasach regencji, ale to wszystko jest potraktowane w sposób dość płytki i przedstawione nieco chaotycznie. Napisana jest prościutko, a przy tym dość infantylna - ciekawostki historyczne i te o serialowych Bridgertonach przeplatają się z jakimiś dziwnymi, dziecinnymi quizami, jest wykreślanka, są nawet dwie kolorowanki wciśnięte chyba wyłącznie po to, żeby jakoś zapełnić miejsce.


Ciekawostki historyczne stanowią chyba najlepszą część tej dość lichej publikacji - autorka pokazuje wydarzenia i osoby, które żyły w tych czasach, kiedy rozgrywa się akcja "Bridgertonów" - mamy wytłumaczenie po krótce o co chodzi z czasami regencji, są informacje o ciekawych postaciach tego okresu, czy znaczących wydarzeniach, jest też trochę o strojach tamtych czasów. Szkoda tylko, że jest to wszystko jest potraktowane tak powierzchownie, bez zagłębiania się w szczegóły.


Ciekawostek o serialu jest z kolei bardzo, bardzo mało, a po tego typu publikacji spodziewałabym się, że zapełnią jej większą część. Zwłaszcza, że jest ona reklamowana jako książka, która odsłania niemal wszystkie tajemnice świata Bridgertonów i teoretycznie powinna być przewodnikiem po tym świecie. Szkoda, że nie ma więcej na ten temat, choćby brak jakiegoś porównania książki i pierwszego sezonu serialu (powstała bowiem przed premierą drugiego sezonu), czy wskazania na przykład nieścisłości historycznych. Ciekawe za to były informacje o muzyce wykorzystanej w serialu.


Największą część publikacji stanowią wspomniane wyżej quizy, które są właściwie takimi "zapchajdziurami". Podobną funkcję pełni też na przykład zdanie pod hasłem "zaprojektuj ubranie w stylu Bridgertonów", czy dwie kolorowanki wklejone dość przypadkowo, będące podobno wzorem niczym z tapety z epoki regencji. Takie "zabawy" kojarzą mi się z książkami dla nastolatek, czy nawet dla dzieci, a nie dla dorosłych czytelniczek/widzek, do których skierowane są publikacje z tej serii oraz serial.


Tak naprawdę ta książka nie jest niczym innym, jak dodatkiem do serialu "Bridgertonowie" bez którego można się spokojnie obejść. No, chyba, że ktoś jest mega fanem całego "uniwersum" i chce wiedzieć/mieć wszystko, co jest powiązane z tą historią. Innym nie polecam, moim zdaniem szkoda czasu na tę publikację.


#bridgertonowie #małyprzewodnikpoświeciebridgertonów #charlottebrowne #wydanictwozyskiska

55 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page