top of page
  • Mary Bycowsky

„Mgła” Aleksandra Świderska


Tytuł: Miasto gasnących świateł. Mgła
Autor: Aleksandra Świderska
Data wydania: 201-11-17
Liczba stron: 490
Wydawca: Novae Res
ISBN: 9788382196016

„Miastem gasnących świateł” jest w tym wypadku Wrocław, ze wszystkimi swoimi mrocznymi zakątkami. Adam Aleksandrowicz jest policjantem, w wydziale zabójstw. Mocno skacowany, zostaje wezwany na miejsce zbrodni. Okazuje się, że ofiarą jest młody chłopak, zamordowany w dość specyficzny sposób. Okoliczności sprawy przypominają te z przeszłości Adama, dotyczące jego rodziny. Atmosfera robi się coraz bardziej gęsta.

W tej książce bohaterem obok ludzkich, jest właśnie miasto. Pełne szlamu. Królem w nim jest właściciel sieci gejowskich lokali, Konrad, mający w środowisku wiele mówiącą ksywę Versace. Pieniądze, narkotyki, seks. Autor opisuje najgorsze ludzkie instynkty.

Rozpoczyna się śledztwo, które przeora psychikę stróżów prawa i zaprowadzi ich do najmroczniejszych zakątków Wroclove.

Mamy do czynienia z kryminałem niezwykle brutalnym. Szczegółowe opisy tortur i bezczeszczenia ciał przyprawiają czytelnika o mdłości. Jest to powieść niezwykle surowa w swojej istocie. Niuanse zbrodni w każdym zdrowym odbiorcy budzą wstręt.

Jedynym zarzutem, jaki mogę mieć, jest fakt, że niekiedy (a raczej często) wątki obyczajowe przysłaniają wartość akcji. Dużo jest wspomnień i momentami trudno się we wszystkim połapać, gdyż powieść jest wielowątkowa.

Warto jednak głównie skupić się na akcji policyjnej - czy Adamowi wraz z partnerką uda się złapać mordercę? I jakim kosztem?

Dodam, że patronem publikacji jest fundacja Lambda Warszawa, ale nie znajdziemy we „Mgle” cukierkowej wizji radosnego, kolorowego geja. Tutejsi bohaterowie mają wiele na sumieniu, a warto dodać, że są niezwykle wyraziści. Polecam „Miasto gasnących świateł” każdemu miłośnikowi thrillera, który nie czuje dyskomfortu czytając bardzo obrazowe opisy zwyrodniałych praktyk. Reasumując, to książka dla odpornych i odważnych. Ale wyśmienicie wynagradza poświęcony na nią czas.

30 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page