top of page
  • Mary Bycowsky

„Mister, Mister” Mikołaj Milcke


Tytuł: Mister, Mister
Autor: Mikołaj Milcke
Data wydania: 2021-09-09
Liczba stron: 480
Wydawca: Novae Res
ISBN: 9788382193787

Mikołaj Milcke dał się poznać czytelnikom jako autor serii o „Geju w wielkim mieście”. Powraca do nas z kolejną powieścią i choć tym razem główny bohater jest hetero, wśród tych pobocznych nie zabraknie osób spod znaku LGBT.

Mieszko Pierwszy (to nie ksywa, a wynik fantazji rodzicielki) jest kompletnie sterowany przez matkę. Mimo że wyprowadził się z rodzinnej, niewielkiej wsi do Warszawy, gdzie spełnia się jako trener personalny, za sznurki jego decyzji pociąga mamusia.

To właśnie ona zgłasza go do konkursu na tytułowego Mistera Polski. Tam Mieszko pozna barwnych przystojniaków, przebiegłych organizatorów, a także wątpliwe uroki świata show-biznesu, gdzie obok blichtru jest sporo miejsca na brudne manipulacje.

Milcke przekonuje, że wszystkie wydarzenia opisane w książce są fikcyjne, wydawać by się mogło jednak, że autor zna się na rzeczy. Czyżby jakieś przykre doświadczenia ze sławą?

Akcja powieści, wbrew pozorom, toczy się pomału. Przemierzamy z Mieszkiem kolejne etapy eliminacji słabszych kawalerów, a konkurs przypomina lata świetności wyborów Miss Polonia.

Atmosferą zaś przywodzi na myśl takie hity jak „Miss Agent” czy będącą teraz na fali, TVNowską produkcję, „Prince Charming”.

Nie jest jednak aż tak słodko i cukierkowo. Milcke przedstawia brutalny, gorzki świat, którym rządzą pieniądze i narkotyki oraz wszechobecna seksualność. Sympatyzujemy jednak z bohaterami i choć początek jest dość opieszały, interesują nas ich dalsze losy i fakt ten sprawia, że książkę ciężko odłożyć przed doczytaniem do końca.

Autor zgrabnie konstruuje bieg wydarzeń, a sam proces rekrutacji na Mistera, przypomina ten z boysbandów lat 90-tych. Łącznie z klauzulą, że pretendentom do tytułu nie wolno obnosić się z narzeczonymi czy dziewczynami.

Milcke opisuje brudy celebrytów, na ostro, bez upiększania, koloryzowania i środków łagodzących. Przyjemnie się czyta, jednak raczej nikt nie chciałby się znaleźć w świecie i sytuacji Mieszka. Pozostaje nam więc zadowolić się lekturą, która mimo że traktuje o sprawach trudnych, jest napisana prosto i wciągająco.

14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page