top of page
  • Mary Bycowsky

„Myśl krytycznie” Bergstrom, West


Tytuł: Myśl krytycznie i nie daj sobie wcisnąć kitu
Autor: Carl T. Bergstrom, Jevin D. West
Data wydania: 2021-10-27
Liczba stron: 440
Wydawca: Feeria

Stworzenie książki „Myśl krytycznie” zostało zainspirowane warsztatami ze studentami na Uniwersytecie Waszyngtońskim. Dodam, że obaj autorzy są wykładowcami akademickimi. Czy mamy zatem przed sobą nudny i trudny w odbiorze podręcznik? Zdecydowanie nie!

Bergstrom i West przyjęli za zadanie publikacji wyjaśnienie nam czym jest tak popularna ściema i jak ją demaskować. Książka ma więc poza rozrywkowym charakterem również walory edukacyjne.

Autorzy chcą nas nauczyć umiejętności weryfikacji faktów, samodzielnego myślenia i przefiltrowywania informacji. Wspominają o fake newsach, tak teraz popularnych, czy o zwodzeniu. A lekarstwo upatrują w dokładnej analizie danych, jakie otrzymujemy w przekazie. Uczą sztuki komunikacji, przekazując, jak zmieniła się na przestrzeni lat i jak szybkość generowania informacji wpływa na jej jakość, poziom.

Zarazem, podpowiadają rozmaite sztuczki, np. jak wprawne posługiwanie się językiem pozwoli nam nie skłamać, a uzyskać pożądany efekt. Zahaczają o politykę, czy oszustwa w świecie zwierząt. Przypominają brutalną prawdę, że obecnie zachodzi przykra prawidłowość: chwytliwe nagłówki = klikalność = zysk.

„Myśl krytycznie” serwuje nam ogrom przemyślanych i dogłębnie przeanalizowanych faktów. Zarazem książka jest kopalnią ciekawostek i to one, w moim mniemaniu, są jej siłą. Dodatkowo punktuje przystępnym językiem i dokładnymi objaśnieniami.

Najlepszym świadectwem przytaczania licznych faktów z różnych źródeł jest olbrzymia bibliografia na końcu publikacji.

Dodam, że lektura zawiera naprawdę dużo grafik i schematów pomagających zrozumieć omawiane zagadnienia.

Czy komputer może rozpoznać orientację seksualną ze zdjęcia? Czy Bill Clinton skłamał w kwestii romansu z Moniką Lewiński? Tych smaczków jest mnóstwo, będziecie mieli w czym wybierać, a krótkie rozdziały pozwolą Wam stopniować wiedzę. Nic, tylko się dokształcać… zwłaszcza, że nabyte informacje można wykorzystać w praktyce.
18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page