top of page
  • Zdjęcie autoraErvi

"Na straży sekretu" Stewart Trenton Lee

Zaktualizowano: 13 maj 2021


Tytuł: Na straży sekretu
Autor: Stewart Trenton Lee 
Wydawnictwo: Dwukropek 
Data wydania: 2020-04-15 
Data 1. wyd. pol.: 2020-04-15 
Liczba stron: 520 
Zdjęcie: https://www.instagram.com/wydawnictwo_dwukropek/

Reuben Pedley to niepozorny, zamknięty w sobie nastolatek, który trzyma się na uboczu. Mieszka wraz z mamą w biednej dzielnicy miasta ledwo wiążąc koniec z końcem, jednak mimo trudnej sytuacji materialnej są szczęśliwi. Kiedy pewnego dnia chłopiec poznając zakamarki miasta odnajduje tajemniczy zegarek, nie wie, że odtąd jego życie ulegnie zmianie. Tego, że czeka na niego niebezpieczna misja pełna zagadek, intryg, tajemnic, nieoczekiwanych zwrotów akcji z tajemniczym Smugą i jego sługami w roli głównej.


"Strażnik sekretu" to powieść z gatunku przygodowych w której można odnaleźć także elementy baśniowości. Początkowa akcja nie jest gwałtowna - autor powoli i stopniowo zaznajamia nas z przedstawionym światem, bohaterem jak również ujawnia kolejne wydarzenia. Nie śpieszy się, tylko robi to w sposób bardzo dokładny i w miarę plastyczny. Ukazuje mroczne oblicze Nem Ubry - miasta w którym żyje główny bohater, społeczeństwo i strach w którym żyją za sprawą Smugi, którzy rządzi tym miejscem. Powoli odkrywa jego sekrety oraz tajemnice, napędzając bieg wydarzeń. Jednak kiedy w końcu fabuła rusza do przodu, nie można odmówić tutaj zagadek, tajemnic i intryg. Akcja nabiera tempa i dzieje się dość dużo, tym samym młodzież nie powinna narzekać na brak atrakcji, czy nudę, nawet pomimo tego, że powolny wstęp może ich nieco zniechęcić do lektury.


Bohaterowie powieści zostali poprawnie skonstruowani. Nie są wyidealizowani ale i beznadziejni również nie. Mają różne charaktery, ukazują różne oblicza ale i zmieniają się pod wpływem kolejnych wydarzeń. Nie zawsze postępują prawie i wyciągają wnioski z popełnionych błędów a to co robią to w nadziei, że jest to w dobrej wierze. Oczywiście Ci "dobrzy", bowiem antagoniści ukazują mroczne oblicze i pragną za wszelką cenę osiągnąć własny cel.


W powieści pada kilka brzydszych słów oraz wezwań religijnych bez przekleństw a także znajdziemy przygodę. Miejsce ma również przemoc, jednak poza siniakami, zadrapaniami, skaleczeniami, nie dzieje się większa krzywda - nikt nikogo nie zabija. Ponadto autor poza treścią stara się przekazać kilka cennych wartości takich jak rodzina, przyjaźń, dorastanie, odwaga, męstwo. Różnica między dobrem i złem i czym one są - jak rozróżnić i rozpoznać. Jak przeszłość wpływa na teraźniejszość oraz przyszłość a podejmowanie przez nas decyzje na nas samych oraz ludzi z naszego otoczenia. O sekretach, utrzymaniu tajemnicy, zaufaniu, poczuciu winy, kłamstwie i oszustwach i wiele innych. A to wszystko przekazane w prosty, nie kaznodziejski sposób


"Na straży sekretu" jest przyjemną powieścią przy której można miło spędzić czas. Może spodobać się zarówno chłopcom jak i dziewczynkom a nawet dorosłym lubiącym tego typu opowieści.


#wydawnictwodwukropek #dlamłodzieży
5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page