top of page
  • Zdjęcie autoraMonika Mikłaszewska

"Najsłynniejsze opowiadania wigilijne" – Charles Dickens, Anthony TrollopeTytuł: Najsłynniejsze opowiadania wigilijne
Autor: Charles Dickens, Anthony Trollope
Data wydania: 2021-11-30    
\Wydawnictwo: Zysk i S-ka 
Liczba stron: 279 
ISBN: 9788382024012
Tłumacz: Tomasz Tesznar, Jerzy Łoziński
Moja ocena: 7/10 

Chociaż od świąt minął miesiąc nie znaczy to, że wraz z rozebraniem choinki musimy porzucać klimat, który niektórym gra w sercach cały rok (w tym mnie). Poza tym, kto powiedział, że książki o tematyce stricte świątecznej są przeznaczone do czytania tylko w święta? No właśnie.


Najsłynniejsze opowiadania wigilijne zabierają odbiorców w świąteczną podróż po wiktoriańskiej Anglii. Oddają jak nic innego jej niepowtarzalny klimat, niekiedy surowość, namacalnie ukazują ludzkie przywary, ale także ociekają humorem sytuacyjnym i ukazują absurdy w sposób delikatny acz dosadny.


Opowieści wigilijnej tutaj przedstawionej pod tytułem Kolęda prozą raczej nie trzeba nikomu przybliżać. Któż nie zna historii Ebenezera Scroge’a – nienawidzącego świąt i ludzi starszego jegomościa, który swoim byciem uprzykrza wszystkim życie (rym niezamierzony), a pod wpływem odwiedzin trzech duchów diametralnie zmienia swoje życie? Kolęda prozą pokazuje, że każdy zasługuje na drugą szansę i nie ważne, w jakim wieku się jest, nigdy nie jest za późno na zmianę swojego postępowania i nawrócenia na dobrą drogę.


Boże Narodzenie u Thompsonów to pełna humoru i gagów sytuacyjnych opowieść o podróży państwa Brown do rodzinnej posiadłości pani Brown znajdującej się w Stratford-le-Bow w Anglii. Niechęć pana Browna do podróżowania zimą po Europie, tym razem przegrywa z tęsknotą jego żony za ojczyzną. Kobieta za wszelką cenę postanawia dotrzeć na święta do domu i nie przeszkodzi jej w tym nawet „choroba” męża.


Natomiast Boże Narodzenie na plebanii Kirby Cliffe przybliża czytelnikom historię dwojga zakochanych, którym grozi rozstanie przez nieopatrzną wypowiedź młodzieńca na temat Bożego Narodzenia. Autor w doskonały sposób pokazuje, do czego może doprowadzić brak należytej komunikacji i szczerej rozmowy.


Charles Dickens i Anthony Trollope serwują odbiorcom prawdziwą, czytelniczą uczę. Każdy dobrze przeżyty dzień zasługuje na wyjątkową oprawę, a ta pozycja jest wyjątkowa w każdym calu. W dodatku przepięknie wydana, z obwolutą oraz ilustracjami ukazującymi cudowność Bożego Narodzenia sprawia, że warto po nią sięgnąć niezależnie od pory i dać się porwać nie raz, ani nie dwa niepowtarzalności płynącej ze stronic Najsłynniejszych opowiadań wigilijnych.#literaturapiękna


Za możliwość zrecenzowania powieści dziękujemy wydawnictwu
60 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page