top of page
  • mkcelinska

Najsłynniejsze opowiadania wigilijne - Charles Dickens, Margaret Oliphant, Anthony Trollope


Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2021-11-30
Liczba stron: 279
ISBN: 9788382024012Opowiadania wybitnych pisarzy, które łączy świąteczna atmosfera i niepowtarzalny wiktoriański styl.
Ta niezwykła książka jest idealnym prezentem dla wszystkich miłośników tradycyjnych świątecznych opowieści. Zawiera najsłynniejszą opowieść wigilijną wszech czasów autorstwa Charlesa Dickensa oraz dwa słynne świąteczne utwory Anthony’ego Trollope’a, ukazujące zabawny, a zarazem wnikliwy portret wiktoriańskiej Anglii.

Książka „Najsłynniejsze opowiadania wigilijne” składa się z trzech historii. Pierwsza z nich jest autorstwa Charlesa Dickensa, czyli słynna „Opowieść Wigilijna”. Historie pewnie wszyscy znają, ale w skrócie opowiem: Stary kupiec, Ebenezer Scrooge, znany ze swego skąpstwa, powraca w Wigilię Bożego Narodzenia do domu po pracy w swoim kantorze. Tam zjawia mu się duch jego wspólnika, Jakuba Marley'a, który ostrzega: jeśli Scrooge się nie zmieni, po śmierci czeka go wieczna męka. Zjawa zapowiada także odwiedziny trzech innych duchów, dzięki którym los starego skąpca może się odmienić. Duchy rzeczywiście przybywają i ukazują Ebenezerowi przeszłość, teraźniejszość i przyszłość (jeśli jego życie się nie zmieni). Po tych wizytach skąpiec ulega wielkiej przemianie. Podwyższa pensję pracownikowi, opiekuje się jego kalekim synkiem, Małym Timem, i hucznie obchodzi każde Boże Narodzenie.


Z kolei dwa pozostałe utwory autorstwa Anthony'ego Trollope'a zatytuowane "Boże Narodzenie w rezydencji Thompsonów" oraz "Boże Narodzenie na plebanii w Kirkby Cliffe" były dla mnie nowością. Oba te opowiadania pokazują okres świąteczny w wiktoriańskim stylu. Pierwsza to historia pewnego małżeństwa okraszona sporą dawką śmiechu. Akcja rozpoczyna się w Paryżu, gdzie państwo Brown spędzają noc w hotelu przed podróżą do Anglii. Wyniknie z tego kilka zabawnych historii, które rozpoczną się od... bólu gardła. Nie chcę zdradzać więcej, ale pewnie żadne z Was nie spodziewa się, że musztarda może spowodować aż takie perypetie? Trzecie z opowiadań w doskonały sposób pokazuje charaktery Anglików, wytykając im brak komunikacji i szczerości. Standardowo – seria niefortunnych zdarzeń w Boże Narodzenie. Czy ktoś się w kimś dziś zakocha? Czy ktoś, kto ma całkiem niepopularną opinię o Bożym Narodzeniu, będzie w stanie uzasadnić swoje zdanie w małomiasteczkowej społeczności?


Wszystkie te historie są świetne. Opowieść Wigilijną zapewne wszyscy znają, ale gwarantuję Wam, że przy utworach autorstwa Anthony'ego Trollope'a będziecie bawić się świetnie. Twarda oprawa, ilustracje w środku, piękne historie z magią świąt. Czy to jest właśnie przepis na idealny prezent?


Moja ocena: 10/10


57 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page