top of page
  • Zdjęcie autoraDominika Róg-Górecka

Najważniejszy – Magdalena Majcher
W życiu zawsze przychodzi taki moment, kiedy trzeba się zatrzymać i skupić na tym, co najważniejsze. Ale co to jest? Gdzie tego szukać? To nie są łatwe pytanie i nie sposób udzielić na nie jednoznacznych odpowiedzi. Bohaterka „Najważniejszego” będzie musiała się z nimi zmierzyć.


Tytuł: Najważniejszy
Autor: Magdalena Majcher
Wydawnictwo: Pascal
Liczba stron: 400
ISBN: 978-83-8103-692-4, 9788381036924

Martyna żyje miłością, ale nie do mężczyzn, Ci pojawiają się tylko na chwilę, tak naprawdę i na zabój kocha swoją córkę. Z czasem jednak przestaje jej to wystarczać, a poszukiwanie silnego męskiego ramienia kończy się tylko bólem i rozczarowaniem. Czasem trzeba skonfrontować się z przeszłością, by otworzyć się przed przyszłością. Czy spotkanie z kimś sprzed lat przyniesie jej ukojenie?


Powieść naprawdę dobrze się zaczyna! Już kilka pierwszych stron prezentuje czytelnikowi taki ogrom emocji, że ten spodziewa się niezwykle emocjonalnej historii. Niestety tak się nie dzieje, natężenie dość szybko znika i zastępują je przyjemne, ale dość zwyczajne opisy codzienności. Czy to jest złe? Niekoniecznie. W pierwszej kolejności faktycznie można czuć zawód, ale naprawdę warto dać książce czas. Spokojniejsza część narracji pozwala nam lepiej zrozumieć bohaterkę, jej przeszłość, a przede wszystkim przygotować na kolejną, bardziej emocjonalną część.


Tak, w drugiej połowie powieści wracamy do silnych uczyć, wątpliwości, ale też… szybszego bicia serca. Wszystko to za sprawą ciekawego połączenie rodzinnych sekretów i nowego uczucia. Z tych dwóch aspektów najbardziej przemówił do mnie pierwszy. Tajemnice i niewyjaśnione sprawy nie tylko utrzymują czytelnika, ale też nadają historii dynamicznego tempa.


Co więcej, dość skomplikowane relacje międzyludzkie skłaniają do rozważania rozważań, do przemyślenia tego, co jest dla nas najważniejsze. Mimo wszystko jest to bardzo nienachalne i bardziej uzupełnia opowieść, niż ją dominuje. Spośród wszystkich pobocznych wątków najbardziej przemówił do mnie temat macierzyństwa i zaprezentowania nie tylko jego blasków, ale też cieni. Właśnie takich książek nam trzeba, które potrafią wprost omawiać temat rodzicielstwa.


„Najważniejszy” to ciekawa, przyjemnie napisania i raczej lekka opowieść o tajemnicach z przeszłości, które w jakiś sposób wpływają na całe życie bohaterów. Owszem, początkowo spodziewał się większych emocji i książki Magdaleny Majcher, które do tej pory przeczytałaś, bardziej mnie poruszyły, to jednak tym razem nadal nie było źle. Nie tak intensywnie, jak oczekiwałam, ale wciąż dobrze. „Najważniejszy” stanowi bardzo ciekawą i dobrze opowiedzianą historię, w której znaleźć można sporo uniwersalnych wartości. Jeśli lubicie powieści obyczajowe, to ta z pewnością przypadnie Wam do gustu.


Dominika Róg-Górecka

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page